BARODAN HABERLER

BAROMUZUN DA DAVACI OLDUĞU SUGÖZÜ'NDEKİ YENİ TERMİK SANTRAL İLE İLGİLİ DOSYANIN DURUŞMASI AŞIRI İKLİM OLAYLARININ GÖLGESİNDE YAPILDI.

1712 görüntülenme
30/10/2018
BAROMUZUN DA DAVACI OLDUĞU SUGÖZÜ'NDEKİ YENİ TERMİK SANTRAL İLE İLGİLİ DOSYANIN DURUŞMASI AŞIRI İKLİM OLAYLARININ GÖLGESİNDE YAPILDI.

Baromuz, Türkiye Barolar Birliği, Adana Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi ve DAÇE’nin (Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri) 20.06.2016 tarihinde açmış olduğu Sugözü'nde kurulması planlanan Emba Termik Santrali için verilen elektrik üretim lisansının iptali için EPDK'ya karşı açılan davanın duruşması Ankara 7. İdare Mahkemesinde aşırı iklim olaylarının gölgesinde yapıldı.

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Gönüllü Avukatı ve Baromuzun Temsilcisi Av.İsmail Hakkı Atal, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

" Bilim insanlarının tespitlerine göre gezegende iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının % 82'si kömür ve petrol tüketiminden kaynaklanıyor. Fosil yakıt kömürlü termik santraller gezegende insanlığın geleceğini tehdit ederken , her duruşmada mahkemelere aşırı iklim olaylarından güncel örnekler verebiliyoruz.

Tufanbeyli Enerjisa kömürlü Termik Santrali lisans iptal davasının Ankara 18. İdare Mahkemesinde 4.07.2017 tarihindeki duruşmasında , iklim değişikliği nedeniyle 02.07.2017 tarihinde Gümüldür -Menderes-Bodrum -Alanya-Anamur'da ormanlarımızın nasıl topluca yandığını örneklemiştik.

Yumurtalık EMBA kömürlü termik santralinin Ankara 7. İdare Mahkemesinde 25.10.2018 günü görülen duruşmasında da, her geçen gün sayısı ve şiddeti artan iklim değişikliği kaynaklı aşırı iklim olaylarını içimiz yanarak örnekledik."

Av. Atal, son yaşanan aşırı iklim olaylarına değinerek, "24 Ekim Çarşamba günü Ankara'da hava sıcaklığı 21 C iken , duruşmanın görüldüğü 25 Ekim Perşembe günü 7 C'ye düştü.

24 Ekim Çarşamba günü Hatay'da şiddetli dolu yağışı, narenciye bahçelerinde hasat edilmeyi bekleyen mandalina ağaçlarındaki meyveleri parçalayıp yere döktü.

Adana'da 19.30'da 15 dakika boyunca ceviz büyüklüğünde dolu yağdı ve araçlara hasar verdi.

24-25 Ekim günlerinde Hatay -Erzin'de Meteroloji Genel Müdürlüğü -6. Bölge Müdürlüğünün " resmi verilerine göre m2'ye 196,4 kg. yağış düşerken , Erzin'de ağaçlar yerinden söküldü.

Gezegen atmosferinin altında canlı yaşamının sürebilmesini sağlayan koşullar ve iklim sistemi kömürlü termik santraller nedeniyle değişmekte olup , fosil yakıt tüketimi gezegen ekosisteminin sürdürülebilirliğini ve insanlığın geleceğini tehdit etmektedir. Bilim insanları , endüstri öncesi döneme göre gezegenin ortalama ısısında meydana gelecek 2 C' lik artışın küresel ısınma'da geri dönülemez sınır olduğunu tespit etmişlerdir.

28.06.2017 tarihinde BM yetkilileri ve iklim uzmanları iklim değişikliğinin en kötü etkilerini engelleyebilmek için ( maalesef) son 3 yıl kaldığını açıklamışlardır.

Doğu Akdeniz bölgesinde yapılmak istenilen termik santraller hem bölgemizi ve hem de insanlığın geleceğini tehdit etmekte olup , bizler Adana Barosu , Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri, Adana Tabip Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası Adana şubesi olarak açtığımız davalar başta olmak üzere her platformda "hepimizin aynı gemide olduğunu ve yaşayacak başka bir gezegen bulunmadığını , yiyecek ekmek -içecek su -nefes alacak hava için ( termik santrallerin zarar verdiği ) iklim sistemine muhtaç olduğumuzu anlatmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Diğer Haberler