Stajyer Avukat-Üstat Avukat Buluşmasının İlk Konuğu Av. Anibal Akdamar Oldu

Staj Komisyonu’nun, staj eğitim programı kapsamında aylık olarak düzenlediği ‘Stajyer Avukat – Üstat Avukat Buluşması’nın ilk konuğu, baromuzun 15. Dönem (1988-1990) başkanı Av. Anibal Akdamar oldu.

Avukatlık mesleğinin ‘kamu hizmeti, bağımsızlık ve ayrıcalıklı meslek olma’ özelliklerine değinen Av. Akdamar konuşmasında şunları belirtti:

“Çeşitli meslek grupları içinde avukatlık, onurlu bir görevin üstlenilmesi olarak ortaya çıkmış; bin yıllardan beri toplum yaşamında, vazgeçilmez konumunu koruyarak bu günlere gelmiştir. Nerede, ne zaman, kimin savunma gereksiniminin doğacağı önceden bilinen bir durum değildir. Böyle olduğu içindir ki, devlet çatısı altında örgütlenen toplumda bireysel hakları korumada, kişilerin birbirleriyle uyuşmazlıklarında olduğu kadar, devletle olan uyuşmazlıklarında da çelişen çıkarlar arasında duyarlı dengenin kurulması, adil çözümlerin sağlanması savunma mesleğinin katkısı ile olasıdır. Avukat görevinin gereğini yerine getirirken yasama, yürütme, yargı organına karşı bağımsız olduğu gibi, üçüncü kişilere, kendi meslek örgütüne ve kendisini vekil edene karşı bağımsızdır. Avukatı bağlayan, meslek kuralları ve vicdani kanaatidir. 50 maddeden oluşan meslek kuralları içinde meslek onuru ve bağımsızlık ilkesinin bambaşka yeri ve önemi vardır…”

Stajyer avukatların soruları ve Av. Akdamar’ın meslek anıları ile, sohbet tadında devam eden buluşmanın sonunda Staj Komisyonu başkanları Av. Oya Tekin ve Av. Remzi Ümit Atay tarafından Av. Anibal Akdamar’a bugünkü buluşmanın anısına plaket sunuldu.