DUYURULAR

Şehitleri Anma Programı

1416 görüntülenme
17/03/2015

Şehitleri Anma Günü Programı
(18 Mart 2015)

1) 18 Mart 2015 Çarşamba günü Şehitleri Anma Günü nedeniyle saat 08.00'den itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşları Bayrak ve Atatürk posterleriyle donatılacak olup, Mehmetçik posterlerinin billboardlara asılması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

2) 18 Mart 2015 Çarşamba günü Adana Şehitliği Abidesi önünde Şehitleri Anma Töreni yapılacaktır. Törene Mülki ve Askeri Erkan, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığının merasim takımı, Tümen bandosu ve okul takımları katılacaklardır.

3) Törene katılacaklar, kurum ve kuruluşlar ve öğrencilersaat 08.45'te şehitlik yerleşim planında gösterilen yerlerini almış olacaklardır.

4) Programın uygulanması 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı tarafından görevlendirilecek tören komutanı tarafından sağlanacak olup, tören komutanının komutu üzerine saat 09.00'da Valilik Makamı, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Türkiye Harp Malulü Şehit Gaziler, Dul ve Yetimleri Derneğine ait çelenkler Abide'ye konulacaktır.

5) Tören Komutanının komutu üzerine saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak, saygı atışını müteakiben İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekilecektir.

6) Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Dernek Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.

7) Türk Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinden bir gazi tarafından şiir okunacaktır.

8) Şehitlik İmza Defteri, İlimiz Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK tarafından imzalanacaktır.

9) Şehitlik ziyaret edilecektir.

10) Adana Şehitliği Abidesi (Asri Mezarlık) önünde yapılacak töreni müteakip Buruk Mezarlığı'nda bulunan Emniyet Şehitliği ziyaret edilecektir.

11) Buruk Mezarlığı'nda yapılacak ziyaretin tertip, düzen ve güvenliğinden İl Emniyet Müdürlüğü sorumludur.

12) 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca 18 Mart 2015 Çarşamba günü saat 12.30'da şehitler adına Org. İzzettin Çalışlar Kışlası'nda (Tümen içerisi) fidan dikim töreni yapılacaktır.

13) 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı koordinesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çukurova Üniversitesi katkılarıyla 18 Mart 2015 Çarşamba günü saat 15.30'da Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü ve Şehitleri anma programı çerçevesinde konferans, oratoryo gösterisi ve bando konseri yapılacaktır.

Görev Ve Sorumluluklar

1) 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce şehit aileleri Asri Mezarlık ve Buruk Mezarlığı'nda yapılacak törenlere davet edilecek ve bu konuyla ilgili görev; 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce yerine getirilecektir.

2) Törenin yönetimi ve takdimi için bir personel görevlendirilmesi ayrıca Asri Mezarlık Şehitliği'nin temizlik ve bakımı, törene hazır hale getirilmesi ve tören yerinin düzenlenmesi ile kürsü ve ses-yayın cihazı 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca sağlanacaktır.

3) Şehit ve Gazi derneklerince talep edilmesi halinde tören yerlerine götürülmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığınca otobüs tahsis edilecektir.

4) İl Sağlık Müdürlüğünce; 2 ambulans gerekli personeli ile birlikte Asri ve Buruk Mezarlığı'ndaki tören yerlerinde hazır bulundurulacaktır.

5) Buruk Mezarlığı'nda bulunan Emniyet Şehitliği'nin temizlik ve bakımı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Sarıçam Belediye Başkanlığınca yapılacak olup, Şehitliğin törene hazır hale getirilmesi, kürsü ve ses-yayın cihazı kurdurulması ile Belediye Bandosunun hazır bulundurulması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

6) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; 16-20 Mart 2015 tarihleri arasında 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nün anlam ve önemi ile ilgili etkinlikler düzenlenecek olup, belirlenecek okulların Büyükşehir Belediye Başkanlığınca tahsis edilecek otobüslerle Asri Mezarlık Şehitliği, Buruk Mezarlığı Emniyet Şehitliği, Şehit Duran Şehitliği, Yeşiloba Şehitliği ve Şehit Gazi dernek başkanlıkları ziyaretleri sağlanacaktır.

7) 18 Mart 2015 Şehitler günü münasebetiyle 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca hazırlanan afişler; Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve kamu kurum ve kuruluşlarınca vatandaşlarımızın yoğun oldukları cadde ve bulvarlara, AVM'lere, toplu taşıma araçlarına, okullara, üniversitelere, kapalı spor salonlarına, otogarlara, tren garı ve havalimanına 12-22 Mart 2015 tarihleri arasında asılacaktır.

8) Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Dernek Başkanı tarafından yapılacak konuşma ile bir gazi tarafından okunacak şiir metninin bir örneği 13 Mart 2015 tarihine kadar Protokol Şube Müdürlüğüne gönderilecektir.

9) Tören yerlerinde her türlü emniyet tedbirleri ve trafik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.

10) Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler (Jeneratör) TEDAŞ İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.

Yönetmeliğin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir niteliğindedir.

İl Anma Komitesi

Adana Şehitliği Abidesine Çelenk Koyma Sırası

1- Valilik Makamı

2- 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı

3- Büyükşehir Belediye Başkanlığı

4- TürkiyeHarp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği

Adana Şube Başkanlığı

Diğer Haberler