DUYURULAR

23 Nisan 2015 Kutlama Programı

2298 görüntülenme
22/04/2015

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı'nın
95. Yıl Dönümü Kutlama Programı

A- Hazırlıklar

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 95. yıl dönümü nedeniyle, 23 Nisan 2015 Perşembe günü saat 08.00'den itibaren resmi daireler, özel kuruluşlar, iş yerleri, caddeler, meydanlar ve evler Bayrak ve Atatürk posterleriyle donatılacak, gece de ışıklandırılacaktır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, bayramın anlam ve önemine uygun olarak belirlenecek 10 adet döviz, Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanarak, Gazipaşa Bulvarı, Atatürk Parkı önü, Ziyapaşa Bulvarı, Kuruköprü, Bankalar, Baraj Yolu, Vilayet önü, Kanal Köprü, Dörtyol ve Eski Orduevi önüne asılacaktır.

B- Çelenk Sunma Töreni

1- İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, belirleyeceği okulların da katılımları ile Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'nda 23 Nisan 2015 Perşembe günü saat 09.00'da yapılacaktır.

2- İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek okullar saat 08.30'da tören alanındaki yerlerini alacaklardır.

3- Hazırlanan çelenk saat 09.00'da İl Milli Eğitim Müdürü tarafından usulüne uygun olarak Anıt'a sunulacaktır.

4- Saygı Marşı ve Saygı Duruşunu müteakip, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosunun çalacağı İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekilecektir.

5- Çelenk SunmaTöreni'nin bitimi ile birlikte, Büyükşehir Belediye Bandosu önde olmak üzere törene katılanlar ile öğrencilerden oluşan kortej, Atatürk Caddesi'ni takiben törenin yapılacağı İstasyon Meydanı'na intikal edecektir.

6- Ses-yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.

7- 05.05.2012 tarih ve 28283 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği'nde "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri" başlıklı 5. maddesinin 4. fıkrasında; "Atatürk anıt veya büstüne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk konulur. Çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir." denilerek Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yalnızca 1 (bir) çelengin konulacağı belirtilmiştir.

C- İstasyon Meydanı'nda Yapılacak Tören

1- Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu meydanında yapılacaktören saat 09.30'da başlayacaktır. Görevli okullar saat 09.00'da tören alanında yerlerini alacaklardır.

2- Adana Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK, şeref tribününden saat 09.30'da törene katılanların ve halkın bayramını kutlayacaktır. Kutlamayı takiben Büyükşehir Belediye bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte bir öğrenci tarafından bayrak göndere çekilecektir. Kutlama töreninden sonra anaokulu öğrencileri tarafından Valimiz Sayın Mustafa BÜYÜK, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanına birer buket çiçek sunulacaktır.

3- İl Milli Eğitim Müdürü tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.

4- Bir kız ve iki erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.

5- İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılacağı "Atatürk ve Milli Egemenlik" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenecek; yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri ise tören alanında Adana Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK tarafından verilecektir.

6- İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin hazırlamış oldukları gösterileri sunulacak olup, jimnastik gösterileri için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce bir jimnastik antrenörü görevlendirilecektir.

7- İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilkokul ve ortaokullarının halk oyunları ekipleri tarafından halk oyunları gösterisi yapılacaktır.

D-Diğer Hususlar

1- Büyükşehir Belediye Başkanlığınca;

Ø 23-26 Nisan tarihleri arasında Çukurova Fuar ve Kongre Merkezinde "Çocuk Festivali",

Ø 22 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14.30'da ve 25 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 11.00'de Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Tiyatro Salonu'nda Ayışığı Sirki gösterileri,

Ø 26 Nisan 2015 Pazar günü saat 16.00'da Merkez Park'ta "Uçurtma Şenliği"
yapılacaktır.

2- Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce;

Ø 23 Nisan 2015 tarihinde saat 14.00'te Rıza Salih Saray Yüzme Havuzu'nda "Egemenlik Kupası Yüzme Şenlikleri",

Ø 24-25-26 Nisan 2015 tarihlerinde saat 10.00'da Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde "Egemenlik Kupası Satranç Müsabakaları",

Ø 23 Nisan 2015 tarihinde saat 10.00'da 5 Ocak Fatih Terim Stadı Tribün Altı Masa Tenisi Salonunda "Egemenlik Kupası Kız ve Erkek Masa Tenisi Müsabakaları",

Ø 23 Nisan 2015 tarihinde saat 10.00'da Seyhan Baraj Gölü Kano ve Kürek Tesisleri'nde "Egemenlik Kupası Kano Müsabakaları",

Ø 23 Nisan 2015 tarihinde saat 10.00'da Seyhan Baraj Gölü Kano ve Kürek Tesisleri'nde "Kürek Müsabakaları",
yapılacaktır.

3- Genel kutlamalara katılmayan okullar, Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu yönergede belirtilen esaslar çerçevesinde 23 Nisan 2015 Perşembe günü okullarında kutlama yapacaklardır. Etkinlikler hafta süresince okullarda devam edecektir.

4- 22 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14.30'da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce seçilen öğrenciler idari makamları ziyaret edecekler ve bu görevleri temsili olarak üstleneceklerdir. Okullar ve kurumlar aşağıda belirtilmiştir.

Valilik Makamı Seyhan İstiklal Ortaokulu
6. Mknz. P. Tüm ve Garnizon Kom. Yüreğir Cumhuriyet Ortaokulu
Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seyhan Osmangazi Ortaokulu

5- Törende yapılacak konuşma metni ve okunacak şiirler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce en geç 17 Nisan 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar Valilik Protokol Şube Müdürlüğüne teslim edilecektir.

6- Tören günü gerekli ses-yayın araçları, şeref tribünü platformu ve kürsü Büyükşehir Belediyesince kurulacaktır.

7- Töreni izlemeye gelen vatandaşlara TCDD 6. Bölge Müdürlüğünce gölgelik kurulacak olup, gölgeliklere konulacak 250 adet sandalyenin temini ve yerleştirilmesi ise Seyhan Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

8- 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığının törene katılacak askeri personeli ve askeri bando için ihtiyaç duyulacak otobüsler, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

9- Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 23 Nisan 2015 Perşembe günü törenlerin yapılacağı İstasyon Meydanı'nda kamu binalarının uygun görülen yerlerine Büyük Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asılması sağlanacaktır.

10- 23 Nisan 2015 Perşembe günü 15.00-16.00 saatlerinde Şinasi Efendi Caddesi'nde 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı Bandosu tarafından konser verilecektir. Buradaki tertip, düzen ve ses-yayın cihazı, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

11- Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 23 Nisan 2015 Perşembe günü Yeni İstasyon önünde yapılacak törende öğrencilere ve töreni izlemeye gelen vatandaşlara bayrak, balon, şapka ve su dağıtımı yapılacaktır.

12- Çukurova Belediye Başkanlığınca 23 Nisan 2015 Perşembe günü saat 21.00'den itibaren Hayal Park'ta havai fişek gösterisi yapılacaktır.

13- İl Sağlık Müdürlüğünce, Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'ndaki Çelenk Sunma Töreni için bir, tören alanı için ise iki ambulans hazır bulundurulacaktır.

14- Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler (Jeneratör) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacaktır

15- Törenler ve halka açık bando konserinin yapılacağı yerlerde her türlü emniyet ve trafik tedbirleri İl Emniyet Müdürlüğünce alınacaktır.

16- Yeniİstasyon önünde yapılacak tören ile Atatürk Parkı'ndaki Çelenk Sunma Töreninin düzen ve uygulamasından sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Hamit ŞENTÜRK'ün, söz konusu görevinin aksatılmadan yürütülmesini teminen irtibat kuracağı Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünün törenlerle ilgili yetkili personelinin iletişim bilgisi Hamit ŞENTÜRK'E bildirilecektir.

Havanın Yağışlı Olması Halinde Menderes Spor Salonu'nda Yapılacak Tören Programı

1- Saat 09.30'da İstasyon Meydanı'nda yapılacak tören programı aynı şekilde uygulanacaktır.

2- Salonun Bayrak ve Atatürk resimleri süslenmesi ve hazırlanması Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkılarıyla yapılacaktır.

3- Ses-yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.

Program İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülecek ve basın aracılığıyla halkımıza duyurulacaktır.

Yönetmeliğin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir niteliğindedir.

İl Kutlama Komitesi

Diğer Haberler