BAROMUZ

YASİN BÖRÜ DAVASINDA KARAR: 16 SANIĞA 5’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET.

görüntülenme
02/05/2017

YASİN BÖRÜ DAVASINDA KARAR: 16 SANIĞA 5’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET.

ADANA BARO BAŞKANIMIZ AV. KÜÇÜK :
“UMARIM BÖYLE VAHŞET BİR DAHA YAŞANMAZ”

6-7 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır’da Kobani olayları sırasında Diyarbakır Gaffar Okkan Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisi Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26) , Riyad Güneş (28) ve Hüseyin Dakak’ın (19) öldürülmesine ilişkin 41 sanık hakkında açılan davanın karar duruşması dün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı salonda, sanık avukatları son savunmalarını yaptı.

DELİLLER TOPLANMADI

Sanık avukatlarında Dilan Coşkun, yargılamanın yaklaşık 3 yıldır sürdüğüne dikkat çekerek, “Dosyanın üzerinde bir toz bulutu var. Deliller tam olarak toplanmamıştır. MOBESE kayıtları dosyaya kazandırılmamıştır” dedi. Diğer sanık avukatları da gerçek suçluların olaydan sonra kaçtıklarını, huzurda bulunan müvekkillerinin zorlama sonucu bu davaya sanık olduklarını iddia etti. Son sözleri sorulan sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek, olaylarla bir bağlantılarının bulunmadığını öne sürdü.

EKSİK SORUŞTURMA YAPILDI.

Müşteki avukatlarından Murat Sadak da savunmasında, “HDP’li vekillerin çağrısı ile sokağa çıkan caniler kurban eti dağıtan çocukları katlettiler. Katliam sonrası güvenlik güçleri yeterince soruşturma yürütmemiş ve delillerin tamamı toplanmamıştır. Eksik bir şekilde yürütülen soruşturma nedeniyle katliamda sorumluluğu olan çoğu kişi hakkında dava bile açılmadı. Çocuklarımız kirli siyasete kurban gitti. Katliamda sorumluluğu olan herkesin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.
Davanın Taraflarının üzerinde mutabakata vardıkları tek ortak nokta mahkemenin tüm delilleri toplamadan bir karar verdiği olmuştur.

CEZA YAĞDI.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, 16 sanığa, “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak”, “Canavarca hisle öldürme” suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 2 sanığa 5’er kez müebbet, suça sürüklenen çocuklar kapsamında değerlendirilen 6 sanığa ise aynı suçlardan ayrı ayrı 110 yıl ve farklı suçlardan da değişen yıllarda hapis cezası verdi.

14 SANIĞA BERAAT

Mahkeme ayrıca 14 sanığın da beraatına hükmetti. Firari 3 sanığın dosyası ise ayrıldı. Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının ardından, bazı müşteki yakınları “tekbir” getirirken, sanıkların da slogan attığı görüldü.

“OLAYI BİR KEZ DAHA LANETLİYORUM”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, bu vahim olayın ardından 3 yıl geçtiğini belirterek, “O tarihlerde sokaklarımız karıştırıldı ve 50 insanımız hayatını kaybetti. 700'e yakın kişi yaralandı, 350'ye yakın kişi tutuklandı, ayrıca binlerce ev ve iş yeri de zarar gördü. Bu bölgede barışı ve huzuru sağlamak, yaşam kalitesini artırmak, sosyal yaşamı ve ekonomiyi canlı tutarak iyileştirmek için çalışmalar yapılmalıdır. Özgürlüklerin yaşanması ve refahın artması için her şeyden önce huzura ihtiyaç vardır. Her bir insanın hayatı siyasi ikbal ve istikbale feda edilemeyecek kadar kutsaldır. Siyasi iktidarın görevi her bir ferdin ayrım yapmaksızın en temel hakkı olan yaşam hakkını ve malını korumak olmalıdır.

O tarihlerde bu insanların sokağa dökülmesinde ve vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir. Verilen cezalar vicdanları bir nebze de olsa rahatlatmıştır, ancak yitip giden bu gençler geri gelmeyecektir. Toplumsal çatışmaya dönüşen bu sokak olayları ve vahşet umarım bir daha yaşanmaz. ” diye konuştu.

Diğer Haberler