BAROMUZ

“WİKİPEDİA'YA YÖNELİK KEYFİ SANSÜRE DERHAL SON VERİLMELİDİR.”

görüntülenme
02/05/2017

ADANA BAROSUNDAN WİKİPEDİA'YA ERİŞİMİN YASAKLANMASINA TEPKİ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK :
“KÜTÜPHANELERİ YAKMAKTAN FARKI YOK.”

"Özgür Ansiklopedi" sloganını kullanan ve kişilerin katkısı ile ortaklaşa birçok dilde hazırlanan Wikipedia'ya, Türkiye'den erişim bu sabah itibariyle engellendi.

Turkey Blocks, kısıtlamaları doğruladı ve tüm dil sürümlerini etkileyen engelin 29 Nisan Cumartesi günü yerel saatle 08:00'de tespit edildiğini aktardı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada "idari tedbir uygulanmaktadır" denildi. Yasağın nedenine ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak basına yansıyan bilgiye göre Wikipedia’ya getirilen engele, ‘Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunması’ gerekçe gösterildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre, Wikipedia'ya söz konusu içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunulduğu belirtildi.
Yetkililer, "teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli uygulamasına başvurulduğunu bildirdi.

Yasağın nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama yok. Ancak basının isim belirtmeden "yetkililere" dayandırdığı bazı bilgiler var.

Hürriyet'in haberine göre, Wikipedia'ya erişim engelinin sebebi "Türkiye'yi terörle aynı zeminde gösteren içerikler" tespit edilmesi. Haberde internetin önemli bilgi kaynağı Wikipedia ile bir süredir yazışmaların sürdüğü belirtiliyor.
Habertürksite yetkilileriyle yazışmaların yapılmasının ardından, söz konusu içeriklerin kaldırılmaması üzerine erişim engeli geldiğini aktarıyor.

NTV'nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre ise hükümet Wikipedia'dan dört talepte bulundu:

Wikipedia'nın ülke içerisinde temsilcilik açması,
Uluslararası hukuka uygun davranması,
Mahkeme kararlarının uygulanması,
Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmaması.

Bu dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtiliyor.

AV. KÜÇÜK :

“WİKİPEDİA'YA YÖNELİK KEYFİ SANSÜRE DERHAL SON VERİLMELİDİR.”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Wikipedia'ya erişim BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından da engellendiğini belirterek, “İşin teselli eden yanı yasaklamanın yargı kararı ile değil idari kararla olmasıdır. Siyasi iktidar ne yazık ki sansüre doymuyor... Bu defa son 'kurban' Wikipedia oldu.

Sitede bir iftira, yalan bilgi ya da içerik varsa, bu site yönetimi ile diyalog kurularak kaldırılabilirdi.

Ya da mahkeme kararıyla sakıncalı içerik ya da içeriklere erişim engeli konulabilinirdi. Belli ki; BTK bunların hiç birine gerek duymuyor ve siteyi direk kapatma yolunu seçiyor. Yapılan uygulamanın adı 'sansürdür ve bilgiye erişim hakkının engellenmesidir. Bu kabul edilemez.

Türkiye'de şu an tam 34 bin internet sitesi bu yolla erişime kapatılmıştır. Sansürün boyutları korkutucu bir hal almıştır. Wikipedia da bu sitelere eklenmiş; siyasi iktidar sansürü uluslararası boyuta taşımıştır. Wikipedia'ya yönelik keyfi sansüre derhal son verilmelidir.

Düşünceyi ifade özgürlüğü liginde 163. sıraya gerileyen Türkiye, bugün bir basamak daha aşağı inmiştir. BTK'nın sansür kılıcı aralıksız çalışmaktadır. 150'yi aşkın gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde aydın yazar, gazeteci ve düşünenlere yönelik baskı ve sansürün boyutu her alanda farklılık göstermektedir.

Örneğin dünyaca tanınan yazarımız Aslı Erdoğan, hala yurt dışına çıkamıyor. Avrupa Kültür Vakfı'nın uluslararası sanatçılara verdiği Prenses Margaret ödülünü kazanan Aslı Erdoğan, pasaportuna el konulduğu için 9 Mayıs'taki törene katılamayacak.

Bu anlamsız yasağa derhal son verilmeli; internet ansiklopedisi Wikipedia da erişime açılmalıdır. İktidarın Türkiye'yi ileri demokrasi anlayışı bu olmamalıdır. Türkiye’de siyasi iktidarın yarattığı bilgiye, sanata ve aydınlığa düşmanlığın had safhaya çıktığı tabloyu hakketmemektedir.Böylesine hukuka aykırı bir kararın tarihde aydınlanmayı engellemek için kütüphaneleri yakma tavrından hiçbir farkı yoktur."

Diğer Haberler