BAROMUZ

UZUN SÜREDİR TUTUKLU MESLEKTAŞLARIMIZ TAHLİYE OLDU.

görüntülenme
18/09/2018

UZUN SÜREDİR TUTUKLU MESLEKTAŞLARIMIZ TAHLİYE OLDU.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“ADALETİN GEÇ DE OLSA TECELLİ ETMESİ SEVİNDİRİCİ”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın ilk duruşmasının 5. celsesi dün Silivri Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görüldü.

5. Celsede tutuklu olan bütün avukatlar adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. 
“Soruşturmanın başlatılması, gözaltı, yakalama, arama, el koyma ve tutuklama kararlarının tümü Ceza Muhakemesi Yasası ve Avukatlık Yasasına açıkça aykırıdır ve dolayısıyla hukuk dışıdır.

Benim de aralarında yer aldığım Türkiye'nin birçok ilinden Baro başkanları ile Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere'den avukatlar ve temsilciler ile üç gün önce duruşma salonunda yer aldık. Mesleki faaliyetlerinden ve mesleği yırtma tarzlarından ötürü meslektaşlarımız tam 1 yıl boyunca sebepsiz ve temelsiz şekilde tutuklu kaldılar. Hepsine geçmiş olsun diyorum. Ailelerinin ve meslektaşlarımızın gözü aydın. Adalet geçte olsa tecelli etti. Mazlumun ve mağdurun yanında yer alan meslektaşlarımız özgürlüklerine kavuşarak, hukukun üstünlüğü, insan hakları mücadelesine kaldıkları yerden devam edeceklerdir. Ama, daha bir çok avukat mesleki faaliyetleri soruşturma konusu yapılarak tutuklu olarak cezaevlerindeler. Onların da özgürlüklerine kavuşması dileğimdir. Adalet kavramı artık ülkemizde içselleştirilmeli, yurttaşın yargıya güveni sağlanmalıdır.”

Diğer Haberler