BAROMUZ

USTA GAZETECİ, ARAŞTIRMACI VE YAZAR UĞUR MUMCU'YU KATLEDİLMESİNİN 26. YILINDA SAYGIYLA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ...

görüntülenme
23/01/2019

24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden usta gazeteci Uğur Mumcu'yu katledilişinin 26. yılında saygıyla ve özlemle anıyoruz.

O bombanın Ankara'nın her yerinden duyulan ölüm gürültüsü, 26 yıl sonra bile hala kulaklarımızda ve yüreklerimizdedir. Aydın kimliği ve başarılı meslek hayatıyla gazeteci olmasının ötesinde ömrünü Türkiye'nin çağdaşlaşma ve gelişme mücadelesine adayan ve kendisini "Kalpaksız Kuvayı Milliye" neferi olarak nitelendiren Araştırmacı, Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu, yazıları ve eserleriyle kalemin kılıçtan keskin olduğunu ortaya koymuştur.

İnsanlara fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmalarını öğütleyen Uğur Mumcu araştıran, sorgulayan ve korkusuzca mesleğini icra eden bir gazeteciydi. Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri takip ediyor, araştırıyor ve irdeliyordu. Günümüzde küresel aktörlerin güç yarışına girdikleri Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri çeyrek yüz yılı aşkın bir süre önce görmüş ve bunları korkmadan yazılarına dökmüştü.

Ne yazık ki Uğur Mumcu'yu susturmak isteyen hainler, kalleşçe düzenledikleri bombalı suikast ile canına kıydılar.

Hiç şüphesiz bu suikastın arkasındaki karanlık güçler Uğur Mumcu'nun üstlendiği araştıran, sorgulayan ve korkusuzca yazabilen düşüncelerini hedef almıştı.

Ancak şu da bilinmelidir ki, bu topraklarda Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yolundan yürüyen ve O'nun bu anlayışını benimsemiş, Cumhuriyetimize ve kazanımlarına bağlı olan bizler var olduğumuz sürece hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar.

Türkiye bugün hala ayakta duruyorsa, Atatürk döneminde atılan temellerin sağlamlılığındandır. Atatürk devrimlerinin, Cumhuriyetimizin kazanımlarının sonuna kadar koruyucusu ve savunucusuyuz.

Bu düşüncelerle özgürlük, barış ve demokrasinin yılmaz savunucusu, basının onurlu ve korkusuz kalemi Uğur Mumcu'yu aramızdan ayrılışının 26. yıldında saygıyla anıyoruz.

Onun; "Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi" sözüne karşılık, bizde diyoruz ki; Unutmuyoruz, unutturmayacağız."

Saygıyla sunarız.

Adana Barosu Başkanlığı

Diğer Haberler