BAROMUZ

USTA GAZETECİ ABDİ İPEKÇİ'Yİ KATLEDİLMESİNİN 40. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

görüntülenme
18/02/2019

Bugün, önemli bir basın emekçisinin ölüm yıldönümü.
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi katledileli bugün tam 40 yıl oldu.

Abdi İpekçi bugün aramızda olmasa da cesur duruşu, tavrı ve düşünceleri ile yaşamaktadır. Onu katleden karanlık güçleri ve kanlı elleri bir kez daha lanetliyor, kınıyoruz.

Evine giderken Onu vuran Mehmet Ali Ağca ise yargılaması devam ederken cezaevinden kaçıp Vatikan’da Papa 2. Jean Paul’e yönelik suikast girişiminde bulundu. 28 Nisan 1980’de Ağca hakkında gıyabında idam cezası verildi. Bu sırada İtalya’da tutuklanan Ağca, bu ülkede 19 yıl hükümlü kaldıktan sonra Türkiye’ye iade edildi.

Fakat Ağca saldırıda yalnız değildi. Tetiği çeken el biliniyordu, ama cinayetin arkasındaki karanlık ve sır perdesi bir türlü aydınlatılmadı.

Bu cinayetin işlenmesi sadece tetiği çeken Mehmet Ali Ağca'nın sorumluluğunda değildir.

Aydınlatılmak istenmeyen, şüphelilerin korunduğu, etkili bir soruşturmanın yürütülmediği, Oral Çelik, Mehmet Şener, Yalçın Özbey ve Yavuz Çaylan gibi dönemin karanlık isimlerinin bu cinayetten dolayı hiç sorgulanmadıkları, olayla ilgili görgü ve bilgisi olan tanıkların korunmadıkları hususlarını kamuoyuna hatırlatmak isteriz.

1 Şubat 1979 günü uğradığı silahlı saldırı nedeniyle aramızdan ayrılan ülkemiz basının aydınlık kalemi Milliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'yi ve cesur duruşunu bugün bir kez daha özlemle, saygıyla ve rahmetle anıyorum."

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

1961 senesinden öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet Gazetesinin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün İkinci Başkanlığı, Basın Şeref Divanı Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulundu.

Yazılarında Atatürkçülüğü, demokrasiyi, barışı, düşünce ve ifade özgürlüğünü, insan haklarını, ülkenin bağımsızlığını ve bütünlüğünü savundu.

Spor muhabirliği, sayfa sekreterliği, yazı işleri müdürlüğü, genel yayın müdürlüğü ve başyazarlık yaptı.

Diğer Haberler