BAROMUZ

“ULUSUMUZA YAKIŞAN ÇAĞDAŞ YÖNETİM ŞEKLİ DEMOKRASİDİR”

görüntülenme
24/04/2019

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“ULUSUMUZA YAKIŞAN ÇAĞDAŞ YÖNETİM ŞEKLİ DEMOKRASİDİR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 99. kuruluş yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayan Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş yıldönümü olan bugün, milletimizin tarihinin en parlak sayfalarından birisi olarak yerini almıştır.” dedi.

Baro Başkanımız Av. Küçük, Büyük Önderimiz Atatürk’ün “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz” sözlerini anımsattı.

Dünyadaki diğer örneklerden farklı olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) imkansızlıklar ve güçlükler içinde, hem istiklal için ordu kuran hem de devletinin yeniden kuruluşunu gerçekleştirip milletin kalkınması ve gelişimi için gerekli değişimleri yapan mucize bir kurum, bir destan olarak varlığını devam ettirdiğini kaydeden Baro

Başkanımız Av. Veli Küçük, sözlerine şöyle devam etti:
''Bu destan, yüreği bağımsızlık aşkıyla atan bir milletin topyekun temsil edildiği, milli iradenin kalbi olan meclisimizin ve onun kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve kahramanlarımızın başarısıdır. Başarının sırrı ise varlık sebebini milli egemenlikte bulmasında yatmaktadır. Milli egemenlik uğrunda canını vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun diyerek millet uğrundaki kararlığını gösteren Ulu Önderimiz Atatürk, 23 Nisan gibi devlet ve millet için önem arz eden bu günü, geleceğin teminatı olan çocuklara bayram ilan etmekle ileri görüşlülüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Bu bayram, aynı zamanda dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine ve gelecekte tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunma gayesini de taşımaktadır.''

“MECLİS DEVRE DIŞI BIRAKILDI”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasına şöyle devam etti; "Ülkemizin geçmişten bugüne gelen sürecinde, demokrasinin kural ve kurumlarıyla kökleşmesi, örgütlü topluma geçilmesi, şiddete dönüşmeyen her türlü düşüncenin örgütlenebilmesi yolunda atılan adımlar ara rejimler ve darbelerle kesintiye uğramıştır. Bugüne baktığımızda ülkemizde, ileri demokrasi (!) adı altında millet iradesinin tecelli edildiği TBMM’nin devre dışı bırakılmış olması ülkemiz demokrasisi ve hukuk devleti adına üzüntü ve kaygı vericidir. Siyasi iktidar; kendisi gibi düşünmeyen, farklı düşünen, muhalif kişi ve kurumları hedef almakta, ötekileştirmekte, yok saymaktadır.

Akademisyeninden, eğitimcisine, öğrencisine, gazetecisinden, avukatına, emekçisine kadar çok sayıda yurttaşımız sadece siyasi iktidar gibi düşünmediğinden, eleştirdiğinden ve muhalif olduğu için baskı altına alınmakta, sindirilmekte ve en sonunda tutuklanmaktadır. Demokratik cumhuriyet yerine, ülkenin rejimini değiştirecek, tek adamlık ve totaliter yönetim anlayışı hakim kılınmıştır. Güzel ülkemize yakışan en uygun çağdaş yönetim şekli Demokrasidir”

ÇOCUK EVLİLİĞİNDE TÜRKİYE İLK SIRADA

Türkiye nüfusunun yüzde 28.5’inin çocuk olduğunu belirten Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “TÜİK verilerine göre Türkiye’deki tüm evlenmeler içindeki çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranının %28-%35 olduğu ve mutlak sayısının 181.036 olduğu belirtilmektedir. Avrupa’daki en yüksek çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranına sahip olan ülke Türkiye olup, dini evliliklerden dolayı bu sayı tam olarak saptanamamaktadır.” dedi.

“Çocuk dünyadır. Çocuklara yapboz tahtası gibi bakılamaz” diyen Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “kanunların yapılıp değişebileceğini ama bir çocuğa yanlış eğitim verilirse, çocuk istismar veya ihmal edilirse dünyasının yıkılabileceğini” vurguladı.

Baro Başkanımız Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı;

“Hukukun üstünlüğü ve adaletin egemen olduğu bir ülke ve dünya özlemiyle, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere eylem ve düşünce arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet, özlem ve saygıyla anıyorum.
Cumhuriyetimize ve Atatürk'e karşı kin besleyen, devrimleri yıkmak için fırsat kollayanlara geçit vermeyeceğiz.

Adana Barosu olarak milli bayramlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ulusal egemenliğin ve Atatürk Türkiye’sinin sembolü TBMM’nin kuruluşunun 99. yılında çocuklarımıza eşit bir gelecek, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok refah, daha çok mutluluk getirme kararlığımız ile çocuklarımızın ve ulusumuzun bayramını kutlarım”

Diğer Haberler