BAROMUZ

"ULUDERE KATLİAMINDA SORUMLULARIN YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMAMASI ÜLKEMİZİN BÜYÜK AYIBIDIR.”

görüntülenme
27/12/2016

ADANA BARO BAŞKANI AV.VELİ KÜÇÜK: "ULUDERE KATLİAMINDA SORUMLULARIN YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMAMASI ÜLKEMİZİN BÜYÜK AYIBIDIR.”

 

27.12.2016

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Uludere katliamının yıl dönümünde yazılı açıklamada bulundu. Av. Küçük, “Uludere katliamında sorumluların yargı önüne çıkarılmaması ülkemizin büyük ayıbıdır” dedi.


Av. Küçük, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak İlinin Uludere İlçesindeki Ortasu ve Gülyazı Köylerinden 28'i aynı aileden 34 yurttaşın Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Olayın hukuki yönüne değinen Av. Küçük, “11 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “taksirle ölme sebebiyet vermekten dolayı” Uludere katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Sonrasında ise Genelkurmay Askeri Savcılığı 7 Ocak 2014 tarihinde takipsizlik kararı verdi. Mağdurların ailelerinin avukatlarının karara itirazı reddedildi.

Dosya bunun üzerine Anayasa Mahkemesine taşındı. Dilekçe ve eklerinin idari yönden Anayasa Mahkemesinde yapılan ön incelemede, başvuruda eksiklikler tespit edildi, tamamlanması istendi. Ancak başvuru, “eksikliğin süresinde giderilmemesi” nedeniyle, 24 Şubat 2015 tarihli kararla reddedildi” dedi

“SORUMLULARIN TESPİT EDİLEMEMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Uludere Katliamın üzerinden yıllar geçti. Aslında talebimiz ve beklentimiz hukuk devleti kurallarının işletilerek sorumluların yargı önüne çıkarılıp cezalandırılmasıdır. Ne yazık ki bu mümkün olmadı. Günümüzde ise bu katliamın başka güçlere yüklenmek istendiğini görmekteyiz. Katliamda başka güçler de mevcut olabilir belki, ancak olaya bir bütün olarak bakıldığında böylesine önemli ve çok sayıda yurttaşın devlete ait uçaklar ile bombalanarak ölmeleri sonrasında yasal sorumluların tespit edilmemesi, yargı önüne çıkarılmaması kabul edilemez.

Olayın üzerinden yıllar da geçse; istihbarat zafiyetinin ötesinde, askeri, hukuki ve sorumluların belirlenerek gerekli yasal süreçlerin tamamlanması mağduriyetin giderilmesi ve kamu vicdanının rahatlaması için zarurettir”

“YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELİLER”

“Sorumluluk ve yetki makamında olanlar Uludere'de yaşamını kaybeden insanlarımız için, Hrant Dink, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Ethem Sarısülük ve adını yazamadıklarımız için bugüne kadar ne yaptıysa şimdi de onu yapmaktadır” diye konuşan Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şeffaf ve denetlenebilir hukuk devletinde yapılması gereken etkili bir soruşturma yaparak sorumluların mutlaka yargı önünde hesap vermeleridir.

Devletin yurttaşının yaşam hakkını koruması görevi ve yükümlüğünün yanı sıra askeri, hukuki ve siyasi sorumluların bugüne kadar tespit edilmemesi, yargı önüne çıkarılmaması ve cezalandırılmaması ülkemizin büyük bir ayıbıdır."

 

Diğer Haberler