BAROMUZ

ÜLKEMİZİN 2.CUMHURBAŞKANI İSMET İNÖNÜ’YÜ VEFATININ 44. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
26/12/2017

ÜLKEMİZİN 2.CUMHURBAŞKANI İSMET İNÖNÜ’YÜ VEFATININ 44. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. KÜÇÜK; 
"ÖNEMLİ BİR ASKER VE DEVLET ADAMIYDI"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Türkiye Cumhuriyetimizin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 44. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Av. Küçük, yayımladığı mesajında, İsmet İnönü'yü aramızdan ayrılışının 44. yılında, Kurtuluş Savaşı’nın ve Lozan Barış Antlaşması’nın kahramanlarından, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü özlem, saygı ve şükranla andıklarını ifade etti.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, mesajının devamında, “1. ve 2. İnönü Meydan Muharebelerinin muzaffer komutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı, Mustafa Kemal Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı İsmet İnönü İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında, Cumhuriyet’in kurulmasında, Türkiye’nin modern bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda ilerlemesinde büyük katkılar sağlamıştır. İsmet İnönü’yü ebediyete intikalinin 44. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“ÖNEMLİ BİR ASKER VE DEVLET ADAMIYDI”

Av. Küçük, İsmet İnönü’nün, ulusal kurtuluş mücadelesinde ve sonrasındaki süreçte Atatürk’ten sonra en önemli devlet adamı olduğunun altını çizdi. Yurdumuzu işgal eden emperyalist güçlere karşı verilen kurtuluş mücadelemizde İsmet İnönü’nün komutasında elde edilen 1. ve 2. İnönü Zaferlerinin ulusun bağımsızlık azmini güçlendirdiğini, işgal güçlerinin kurtuluş mücadelesine bakış açısını da değiştirdiğini belirten Av. Küçük, Cumhuriyetin devrimlerinde de İnönü’nün Atatürk’ün en büyük destekçilerinden olduğunu söyledi.

“HAYATINI VATANINA VE DEVLETİNE VAKFETTİ”

Av. Küçük, “Atatürk’ten sonraki dönemde de İsmet İnönü, bir büyük savaş dönemi daha yaşamıştır. Cumhuriyeti kuran neslin Trablusgarp, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi gibi 4 savaşı yaşadığını biliyoruz. Bu savaşlar esnasında devlet ile millet yönetiminin bir büyük tecrübenin oluştuğunu söyleyebiliriz. İsmet İnönü bu birikim ve tecrübesini Türkiye’yi 2. Dünya Savaşı’na sokmayarak devam ettirmiştir” dedi.

İnönü’nün “Bir memlekette namuslu insanlar namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur” şeklindeki sözlerini anımsatan Av. Küçük, " Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ve düşünce arkadaşlarının, canıyla ve kanıyla kurdukları Türkiye Cumhuriyeti'nin hem makamlarında oturan, hem de her türlü demokratik hukuk devletinde haklardan faydalananların her fırsatta Cumhuriyet'in kurucularına yönelen hakaret anlayışını asla kabul etmiyoruz. 91 yıllık yaşamını ülkesi ve devleti için çalışarak geçiren, ilkeleri, kararları ve düşünceleriyle Cumhuriyetimizin devrimlerinin başarıya ulaşmasını sağlayan büyük devlet adamı, 2. Cumhurbaşkanımız, İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 44. yılında bir kez daha saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler