BAROMUZ

“TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK EDİLMİŞTİR

görüntülenme
22/05/2017

“TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK EDİLMİŞTİR”

ADANA'DA BİRARAYA GELEN ANTALYA, SAKARYA, AYDIN, HATAY VE ADANA BAROSUNDAN SÖZCÜ GAZETESİ HAKKINDA ORTAK BASIN AÇIKLAMASI.

Sözcü Gazetesi imtiyaz sahibinin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkında, ‘Fetö/Pdy üyesi olmamakla birlikte bu örgüt adına suç işlemek' suçlamasını da içeren birden çok iddia ile yürütülen soruşturma kapsamında operasyon yapılmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gazete sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Media Olgun, mali işler müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı verilmiştir.

Yaklaşık 10 aydır süren soruşturmada gözaltı kararları için 19 Mayıs gibi çok özel bir milli bayram gününün seçilmesi, böyle bir günde Sözcü gazetesine arama, el koyma ve gözaltı kararı ile operasyon yapılması basın özgürlüğüne, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yapılan bir saldırıdır.
Tam 6 savcı değiştiren soruşturma kapsamında yapılan bu uygulamalar hukuk devleti ve demokrasi ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır.

Özgür basın, katılımcı demokrasilerin ve gelişmiş medeniyetlerin olmazsa olmazıdır.

Manşetlerin ve kullanılan kelimelerin gözaltına alındığı, tutuklandığı günümüzde Sözcü Gazetesine yapılan uygulamalar basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 155. sırada olan ülkemiz adına utanç vericidir.

Bu baskı ve zulüm ortamının sona ermesini, gözaltında ve tutuklu olan gazetecilerin serbest bırakılmasını, özgürlüğün önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz.
Basın, iktidarların oyuncağı olabilecek dev bir klavye değildir. Bu nedenle de, Sözcü Gazetesine yapılan operasyonu ve uygulamaları, basın özgürlüğüne yapılan baskıları kınıyor, demokrasi ve hukuk devleti adına normalleşmeye yönelik adımların bir an önce atılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla sunarız.

Av. Veli Küçük
Adana Baro Başkanı
Av. Gökhan Bozkurt
Aydın Baro Başkanı
Av. Zafer Kazan
Sakarya Baro Başkanı
Av. Ekrem Dönmez
Hatay Baro Başkanı
Av. Polat Balkan
Antalya Baro Başkanı

Diğer Haberler