BAROMUZ

TUGAY BEK'E YAPILAN "TERS KELEPÇE" VE SALDIRI HUKUKSUZDUR, İŞKENCEDİR

görüntülenme
19/12/2016

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, gözaltındaki meslektaşının darbedilmesine sert tepki gösterdi:

 

"TUGAY BEK'E YAPILAN "TERS KELEPÇE" VE SALDIRI HUKUKSUZDUR, İŞKENCEDİR"

 

AVUKATLAR, MESLEKTAŞLARININ GÖZALTINDA DARP EDİLMESİNE ALKIŞLI PROTESTODA BULUNDULAR

 

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, hukuka ve yasalara aykırı olarak Adana Emniyeti’nde gözaltında tutulan meslektaşı Avukat Tugay Bek’in adli tıp kurumuna götürüldüğü sırada ters kelepçe takılmasına karşı çıktığı gerekçesi ile darbedilmesine yönelik basın toplantısı gerçekleştirdi.


Adana Adliyesi içerisindeki Mahmut Esat Bozkurt Salonu'nda, geniş katılımla gerçekleştirilen basın toplantısına, İstanbul, Kayseri Barosu ve bölge barolarından avukatlar da katıldı. Açıklamanın ardından avukat Bek'e yönelik uygulamalar uzun süre alkışla protesto edildi.

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, konuya ilişkin açıklamasında Av. Tugay Bek’in ters kelepçenin mevzuata, hukuka ve insan haklarına aykırı oluğunu, bu uygulamayı kabul etmeyeceğini söylemesi üzerine 40 kadar çevik kuvvet polisi tarafından tekme ve yumruklarla, hakaret ve küfürlerle yere yatırılıp zorla ters kelepçe takmış olduğunu söyledi.


Av. Tugay Bek’in ilk darp olayının doktor kontrolünden sonra hastane içerisinde gerçekleşmiş olduğunu ifade eden Küçük, bu darp üzerine ikinci kez doktor kontrolünden çıkan Av Bek’e yeniden ters kelepçe işlemi uygulanmak istemesine karşı bu uygulamaya yine karşı çıkan Av. Bek’in daha ağır bir saldırıya maruz bırakılarak emniyete götürülmüş olduğunu söyledi.


Av. Küçük, tüm bu gelişmelerden sonra TEM şubenin nezaretindeyken gece baş ağrısı ve mide bulantısı başlayan Av. Tugay Bek’in ısrarla doktora gitmek istemesi üzerine 3 polis memurunun hastaneye ancak “ters kelepçe“ ile gidebileceğini söylemesi ve Av. Bek’in reddetmesi üzerine yarı baygın halde nezarette bırakmış olduklarını ifade etti.


Av. Tugay Bek’e yönelik ters kelepçe uygulanmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarınca açıkça işkence olduğunu söyleyen Av. Küçük, yapılan uygulamanın hukuksuz, keyfi ve kasıtlı olduğunu vurguladı.


Konuya ilişkin bilgi sahibi olduklarında olaya hemen müdahale ettiklerini belirten Av. Küçük, ‘Bu pervasız tutuma “Kolluk güçleri nasıl bu kadar sabredebiliyor, anlamıyorum.”, “Emri ben verdim” gibi sözlerle fiili durum yaratan yetkililer ve siyasi iktidar tarafından korunması ve cezasızlık politikasıdır.’ diye konuştu.


Adana Barosu olarak kime yapılırsa yapılsın her türlü kötü muamele ve işkencenin karşısında olacaklarını belirten Baro Başkanımız Av. Küçük, sorumluların mutlaka cezalandırılması için hukuksal mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti

 

Diğer Haberler