BAROMUZ

SOMA FACİASININ 5. YILINDA 301 MADENCİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
20/05/2019

SOMA FACİASININ 5. YILINDA 301 MADENCİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“SORUMLULAR HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMADI; TOPLUM VİCDANI ACIYOR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Türkiye'yi yasa boğan Soma maden faciasında 5. Yılında yaptığı açıklamada görüş ve düşüncelerini paylaştı.

13 Mayıs 2014 günü 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan faciada şirket sahibi Can Gürkan’ın geçtiğimiz Nisan ayında tahliye edilmesinin ise kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Soma'daki faciaya ilişkin hukuki süreci şöyle değerlendirdi.

“Bilirkişi raporlarıyla da uyumlu olan tespitler ortadadır. 
Tespitlere göre eğitim, ekipman, deneyim eksik, denetim ve tedbir alınmadığı için 301 işçi ihmal kurbanıdır.

Ceza doğru bir biçimde TCK 83'üncü maddesinden verilseydi bugün tahliyelerle yüz yüze gelinmezdi.

Sorumlular hakkında ihmalden değil, olası kasıttan ceza verilmeliydi. Bu faciadan nerdeyse ölen madencilerin sorumlu tutulacak!” duruma getirilmesi kelimenin tam anlamıyla vicdansızlıktır.

Yaşanan facianın ardından ilçeye giden ve büyük protestolarla karşılanan dönemin Başbakanının "Bu işin yapısında, fıtratında ölüm var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok" açıklaması manidardır. Hükümet yetkilileri açıklamalarıyla dava sürecini olumsuz etkilemiştir.

Beş yıl süren hukuk mücadelesi sonunda sorumluların hala bir kısmı adalet önünde hesap dahi vermedi. Yargılananlara verilen cezalar ödül niteliğindedir. Bu da yetmezmiş gibi geçtiğimiz ay katliamın baş sorumlularından Soma Kömürleri A.Ş ‘nin patronu hakkında tahliye kararı verilmiştir. Şimdi dava dosyası Yargıtay’dadır. Ama Türkiye’de işçi sınıfının yaşamanın ne kadar ucuz olduğu bu vakıaya bir kez daha ortaya konulmuştur.

Bu vahim olayı ve faciayı bu şekilde bırakmaya, basitleştirip, sıradanlaştırmaya karar verenlere biz de diyoruz ki adalet arayan 301 madencimiz yanındayız.”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Ülkemizde her yıl 2 binin üzerinde iş cinayetleri sonucunda insanlarımızın hayatını kaybetmesinin, on binlerce emekçinin de sakat kalmasının üzüntü ve kaygı verici bir tablo olduğunu vurguladı.

Emekçinin alın terinin çalındığı gibi, emekçinin hayatını da çalan bu düzenin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Soma'da yaşanan facianın ardından ilçeye giderek ailelerin yanında olduklarını ve mücadelelerine destek verdiklerini de hatırlatan Av. Küçük, 
"Polisler tarafından yere düşürülen madenciyi tekmeleyen dönemin başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel’i unutmadık.

5 yıl önce yaşadığımız büyük felaketin acısı hala yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.

Soma'da 301 madencinin hayatını çalan sorumlular yargılanıp bir emsal karar haline dönüşmediği müddetçe, Türkiye kamuoyu bu süreçten tatmin olmayacaktır.

Kaybettiğimiz 301 madencimize rahmet diliyorum. Geride kalanların acısını paylaşıyorum ve sabırlar diliyorum. SOMA İÇİN ADALET, TÜRKİYE İÇİN ADALET istiyoruz.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs 2014'te çıkan yangında, galerilerin dumanla dolması sonucu 301 madenci yaşamını yitirmiş, 162 işçi kurtarılmıştı.

13 Mart 2014’te 301 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetinin 13 Nisan 2015’te başlayan davası, 11 Temmuz 2018'de sonuçlandı.

Salih Pehlivanoğlu başkanlığındaki Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a "taksirle insan öldürmekten" 15 yıl hapis cezası ve madencilik işinden 3 yıl süreyle men verdi. Tutukluluğunun devamına hükmedildi.

Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru ile Maden Mühendisi ve İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı'ya "taksirle öldürme ve yaralama" suçundan 15 yıl hapis cezası verilmesine, cezanın teşdiden (ağırlaştırılarak) 22 yıl 6 aya yükseltilmesine karar verdi.

Tutuklu sanıklardan İşletme Müdürü Akın Çelik ile Maden Mühendisi Ertan Ersoy 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22 yıl 6 aya yükseltilmesine, altıda bir oranında yapılan indirimle 18 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme tutuklu beş sanığın da tutukluluklarının devamına hükmetti.

Tutuksuz sanıklardan dokuz kişi için de hapis cezası kararı veren heyet, şirket sahibi Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi hakkında ise beraat kararı verdi.

Diğer Haberler