BAROMUZ

ŞİRVAN'DA MADEN KAZASINDA; 3 ÖLÜ VE 13 MADENCİ GÖÇÜK ALTINDA.

görüntülenme
24/11/2016

ŞİRVAN'DA MADEN KAZASINDA; 3 ÖLÜ VE 13 MADENCİ GÖÇÜK ALTINDA..
"ÜLKEMİZDE MADENCİNİN KADERİ OLDU ÖLÜM!!!"

 

18.11.2016

Adana Baro Başkanlığı, Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı maden köyünde bulunan bakır madeninde yaşanan göçük sonrası 3 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı maden köyünde bulunan bakır madeninde 17.11.2016 tarihinde 20.30 sıralarında yaşanan heyelan nedeniyle, 3 vardiya halinde 15'er kişilik ekipler halinde çalışmaların sürdürüldüğü ocakta yamaçtan kopan binlerce ton toprak ve kaya parçası maden sahasına aktı.
Yağmur nedeniyle oluştuğu anlaşılan heyelan ve bölgede toprak kayması riskinin de sürdüğü bilgisi gelmektedir. 
Göçük, Ciner Grubu'na bağlı Park Elektrik'in taşeron şirketi Antlar İnşaat'ın çalışması sırasında meydana geldiği maden sahasında heyelanın ardından göçük altında kalan 3 işçinin cesedine ulaşılmış, göçük altındaki 13 işçinin de kurtarılması için çalışmaların sürdüğü belirtilmektedir.
Ülkemiz yaşanan maden kazalarında ve ölümlerinde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Kalıcı çözümler ve iş güvenliği tedbirleri ile kazaların önlenmesi öncelikle devletin sorumluluğundadır. 
"Kader", "iş kazası" nitelemesiyle ya da bu "işin fıtratında var" denilerek bu iş cinayeti geçiştirilmemelidir. 
Dileğimiz göçük altında kalan madencilerin biran evvel sağlıklı bir şekilde kurtarılmaları ve sorumlularının tespit edilerek, yargı önünde gerekli cezaları almalarıdır. Olayda hayatını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Saygıyla sunarız.
ADANA BARO BAŞKANLIĞI

 

Diğer Haberler