BAROMUZ

SALTANATIN KALDIRILMASININ 96. YILINI KUTLUYORUZ

görüntülenme
31/10/2018

SALTANATIN KALDIRILMASININ 96. YILINI KUTLUYORUZ

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"HALKIMIZIN HAKİMİYET MAKAMI TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'DİR"

 Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Saltanatın kaldırılmasının 96. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Saltanatın kaldırıldığı 1 Kasım 1922 tarihinden bugüne tam 96 yıl geçtiğini, son dönemlerdeki uygulamalarla Cumhuriyetin kurulmasıyla elde edilen demokrasi, çağdaşlaşma ve evrensel hukuk kazanımlarının ortadan kaldırılmaya çalışılmasını doğru bulmadıklarını bildirdi.

Av. Küçük, mesajında; " Milletin hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir." dedi.

 Av. Küçük, güzel ülkemizde demokrasinin vazgeçilmezliği ve Cumhuriyet'in faziletinin son dönemlerde kendini her zamankinden daha fazla hissettirdiğini belirterek, "Birlikte hukuku ve parlementer rejimi yeniden etkin kılmak zorundayız" diye konuştu.

Saltanat anlayışının belirtilerinin halen devam ettiğine işaret eden  Av. Küçük, her ay yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına atıfta bulundu.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Milletin hakimiyet makamı TBMM'dir" sözünü hatırlatan Av. Küçük, "Saltanatın kaldırılması, cumhuriyetin ilanı ve ardından hilafetin kaldırılması Türk milletine tarihte yeni bir dönem açmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve eylem arkadaşları tarafından atılmıştır. Saltanatın kaldırılması, karanlık bir devri sonlandıran en önemli hamledir.  Saltanatın kaldırılması egemenliğin millete ait olduğunun ve Anadolu halklarının tüm kültür ve inançlarıyla bu toprakların asıl sahipleri olduğunun resmi olarak kabul edilmesidir.

Halkı esir alan, sömüren, kandıran ve adeta zincirleyen bu gerici yönetim biçiminin kaldırılması şüphesiz ki Cumhuriyet'e geçişi sağlayan en önemli adımlardan birisidir.

Biz, içerisinden geçtiğimiz korku imparatorluğu ve karanlık günlerden çıkış yolu olarak milletin iradesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni sorunlarımızın çözümü için tek adres olarak görüyoruz.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin ve çağdaş Türkiye’nin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, eylem, düşünce ve dava arkadaşlarını saygıyla ve özlemle anıyoruz. Bu adımı atan devrimci cesareti kutluyoruz. "

Diğer Haberler