BAROMUZ

PROF.DR.TÜRKAN SAYLAN'I VEFATININ 10. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
20/05/2019

PROF.DR.TÜRKAN SAYLAN'I VEFATININ 10. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

Akademisyen, yazar, eğitimci ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, 10 yıl önce bugün yaşama gözlerini yumdu.

Prof. Dr. Türkan Saylan bütün hayatını eğitim ve sağlık konularında insanlığa adadı. Kurucularından olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile sayısız çocuğun ve gencin eğitim görmesini sağladı.

1976'da cüzzam üzerine çalışmalara başlayan ve Cüzzamla Savaş Derneği'ni kuran Saylan'a 1986'da Hindistan'da 'Uluslararası Gandhi Ödülü' verildi.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2 Şubat 2001'de görevlendirildiği YÖK üyeliğini 2007 Şubat ayına kadar sürdüren Saylan, 2003-2005 yılları arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

Prof. Dr. Türkan Saylan, yaşamının son günlerini ise ne yazık ki Ergenekon soruşturmalarıyla geçirdi. Atatürk’e ve onun ilkelerine bağlılığıyla çağdaş kadınının en önemli temsilcilerinden olan Prof. Dr. Türkan Saylan’ın bugün aramızdan ayrılışının onuncu yılı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği onun çok sevdiği çocuklarla, gençlerle ve yol arkadaşlarının yüreğinde hayalleri, düşünceleri ve değerleriyle yaşamaya, aydınlık yarınlara ve geleceğe katkı sunmaya devam etmektedir.

Eğitim gönüllüsü, ülkemizin çağdaşlaşma ve aydınlanma döneminin en önemli kadın temsilcilerinden olan bilim kadını Prof. Dr. Türkan Saylan'ı vefatının onuncu yılında saygıyla anıyoruz.

ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI

Diğer Haberler