BAROMUZ

PROF.DR.AHMET TANER KIŞLALI’YI,KATLEDİLİŞİNİN 18.YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
30/11/2017

PROF.DR.AHMET TANER KIŞLALI’YI,KATLEDİLİŞİNİN 18.YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

21.10.2017

Tam 18 yıl önce bugün Türkiye çok önemli bir değerini bombalı saldırı ile yapılan bir suikastte yitirdi.

Akademisyen, yazar, eski kültür bakanı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı 21 Ekim 1999’da evinin önündeki arabasına konan bomba ile öldürüldü.

Mesajında Kışlalı’nın tam bir demokrasi savunucusu ve Atatürkçü olduğunu dile getiren Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Atatürkçü kimliğiyle tanınan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı 21 Ekim 1999 sabahı köşe yazısını Cumhuriyet gazetesine faksladıktan sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesindeki dersine gitmek için evinden çıktı. Ölüm tehditlerinden korkmayarak yaşamayı seçen biriydi. Bu yüzden otomobilinin üzerindeki poşette bomba olabileceği aklına gelmemişti. Poşeti çöpe atmak için eline alır almaz bomba infilak etti ve ne yazık ki Ahmet Taner Kışlalı olay yerinde yaşamını kaybetti.” dedi.

Av. Küçük, vefatının üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen bilgi dağıtmaya ve gençlere yol göstermeye devam ettiğini belirtti.

Baro Başkanımız Av. Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ahmet Taner Kışlalı Türkiye’nin çağdaş ve laik bir düzende, Atatürk ilke ve inkılaplarından sapmadan ilerleyebilmesi için korkusuzca karanlığın, yobazlığın ve hukuksuzluğun üstüne gitmiş, yetiştirdiği öğrencilerini de Atatürkçülüğün ve cumhuriyetin ışığıyla aydınlatmıştır.

Onun sözleri, kitapları ve yazılarında dile getirdiği fikirlerinin gücünden korkan karanlık güçler, onu katlederek bu gücün etkisini yitireceğini sanmışlardır. Oysaki onun ölümü, fikirlerinin daha da yayılmasına, benimsenmesine yol açmış ve gencecik bedenlerde onun ilkeli duruşu ve dik duruşu hayat bulmuştur. 
Aradan geçen 18 yıl boyunca cinayeti kimin ne amaçla işlediği bulunamadı. Peki olayın hararetiyle ilk olarak ortaya atılan iddia doğru muydu? Cinayeti “İslami örgütler”mi işlemişti, yoksa bu faili meçhulun arkasında başka güçler mi vardı? Cinayeti işleyenleri, azmettirenleri ve aydınlatmayan sorumluları da şiddetle kınıyoruz.

Demokrasi uğruna bedel ödeyen aydınlara karşı sorumluluğumuz vardır. Aramızdan koparılışının 18. yılında Ahmet Taner Kışlalı’yı saygı ve özlemle anıyor, öğretileri, fikirleri ve tespitleriyle Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye cumhuriyetini korumaya devam ediyoruz"

 

Diğer Haberler