BAROMUZ

POLİSİN GAZ FİŞEĞİYLE YAŞAMINI KAYBEDEN 15 YAŞINDAKİ BERKİN ELVAN’I VEFATININ 6. YILINDA ANIYORUZ.

görüntülenme
17/04/2020

POLİSİN GAZ FİŞEĞİYLE YAŞAMINI KAYBEDEN 15 YAŞINDAKİ BERKİN ELVAN’I VEFATININ 6. YILINDA ANIYORUZ.

“ÜLKEMİZDE ÖZGÜR VE MUTLU BÜYÜSÜN ÇOCUKLAR”

Bugün 11 Mart...

Gezi Parkı protestolarının sembolü haline gelen 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ekmek almaya giderken polis tarafından atılan bir gaz fişeğiyle başından vurulduktan 269 gün sonra yaşam mücadelesini kaybettiği gün.

16 kiloluk haliyle insan olanın vicdanına tonlarca ağırlık bırakan bir çocuğun ölümünün 6. yılı... Ve bugüne kadar hala katili bulunamadı.

Faili meçhule kurban giden meslektaşımız Av. Tahir Elçi de olabilir, Diyarbakır’da et dağıtırken öldürülen Yasin Börü de olabilir. Ya da şehit edilen asker ve polislerimiz de..

Her kimden ve nereden gelirse gelsin, her kim olursa olsun bir cana kıyılması kabul edilemez.

24 Ocak 2020’de jandarma tarafından mahkemeye sunulan Berkin Elvan'ı kendi ölümünde "tali kusurlu" gören rapor da vahimdir.

İnsanlarını, yurttaşlarını ve çocukları yaşatmanın ve can güvenliğini sağlamanın devletin en önemli görevi olduğunu, bunu ihlal edenlerin devletin en üst düzey yetkilileri tarafından korunamaması, hatta ihlale özendirmemesi gerektiğini, sorumluluğu bulunan herkesin hak ettiği cezayı bir gün mutlaka alması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha hatırlatıyoruz.

Devlet yönetiminin adaleti herkese eşit olmalıdır. O dönemde siyasi otoritenin en üst düzey ağızdan polise en ağır müdahaleyi yapmak üzere yetkiyi kendilerinin verdiklerini söyleyenlerin, bu kanunsuz ve hukuksuz emri uygulayarak insanları öldürenler, amirler ve polis memurlarının soruşturulmaması, etkin bir soruşturma yapılmaması, sadece tek bir polis memuru üzerinden gidilmesi asıl faillerin sorumluluklarını hiçbir zaman sona erdirmeyecektir.

Cinayetin çözülmesini, adaletin yerine gelmesini isteyelim ki ; çocuklarımızın, gençlerimizin öldürülmediği, annelerin ağlamadığı, hukuk devletinin ve demokrasinin içselleştirildiği ve işletildiği her yönüyle mutlu bir ülke olalım.

Berkin için adalet mücadelesi her koşulda sürmeye devam edecektir.

Adalet isteyenler er ya da geç kazanırlar.

Berkin, bu ülkedeki vicdanı olan, insan olan herkesin simgesi olmuştur.

Onun fotoğraflarında yer alan elindeki kağıttan uçurtmasını, ülkemizin aydınlık, güzel ve güneşli günlerde tüm çocuklar elbet bir gün uçuracaktır. Bu güzel ülkemizde artık özgürce ve mutlu büyüsün çocuklarımız.

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI

Diğer Haberler