BAROMUZ

POLİSİN GAZ FİŞEĞİNİN BAŞINA İSABET ETMESİYLE 15 YAŞINDA YAŞAMINI KAYBEDEN BERKİN ELVAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
11/03/2019

POLİSİN GAZ FİŞEĞİNİN BAŞINA İSABET ETMESİYLE 15 YAŞINDA YAŞAMINI KAYBEDEN BERKİN ELVAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ.

11.03.2019

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında (16 Haziran 2013) polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ı (11 Mart 2014) saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Kimden gelirse gelsin, kim olursa olsun bir cana kıyılması kabul edilemez. Bu faili meçhule kurban giden meslektaşımız Av. Tahir Elçi de olabilir, Diyarbakır’da et dağıtırken öldürülen Yasin Börü de olabilir. Yada şehit edilen asker-polisimiz de..

Devlet yönetiminin adaleti herkese eşit olmalıdır. Cinayetin çözülmesini, adaletin yerine gelmesini isteyelim ki ; çocuklarımızın, gençlerimizin öldürülmediği, annelerin ağlamadığı, hukuk devletinin ve demokrasinin içselleştirildiği ve işletildiği her yönüyle mutlu bir ülke olalım.

Berkin, bu ülkedeki vicdanı olan, insan olan herkesin simgesi olmuştur. Onun fotoğraflarında yer alan elindeki kağıttan uçurtmasını, ülkemizin aydınlık, güzel ve güneşli günlerde tüm çocuklar elbet bir gün uçuracaktır.

10 NİSAN 2019 TARİHİNDE KEŞİF YAPILACAK

Berkin’in gaz fişeği ile vurulması ve bu anın görüntülerinin varlığı başlangıçta inkar edildi. Olay gününe ilişkin kamera kayıtları Berkin’in ölümünün ardından, 17 Nisan 2014 tarihinde ortaya çıktı.

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin iddianame 3,5 yıl sonra, 2016 yılı Aralık ayında tamamlandı. Savcılık, olayda ateş açan polis memuru F.D. hakkında “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle iddianame düzenledi. İddianame, gönderildiği İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, polisin gruba müdahalesi esnasında Berkin Elvan’ın kafasına gaz fişeği isabet ederek yaralandığı kanaatine varıldığı ifade edildi. Soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan 42 polis hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin davada, mahkeme 10 Nisan 2019'da olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi.

İnsanlarını, yurttaşlarını ve çocukları yaşatmanın ve can güvenliğini sağlamanın devletin en önemli görevi olduğunu, bunu ihlal edenlerin devletin en üst düzey yetkilileri tarafından korunamaması, hatta ihlale özendirmemesi gerektiğini, sorumluluğu bulunan herkesin hak ettiği cezayı bir gün mutlaka alması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI

Diğer Haberler