BAROMUZ

ÖZGECAN ASLAN’IN VAHŞİCE ÖLDÜRÜLMESİNİN ÜZERİNDEN 3 YIL GEÇTİ.

görüntülenme
12/02/2018

ÖZGECAN ASLAN’IN VAHŞİCE ÖLDÜRÜLMESİNİN ÜZERİNDEN 3 YIL GEÇTİ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“KADIN VE ÇOCUKLARI KORUMAK DEVLETİN ASLİ GÖREVİDİR”

“ACISI HALA YÜREĞİMİZDE"

11.02.2018

Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te Özgecan Aslan’ın tecavüz girişimine direndiği için hunharca öldürülmesinin ardından bugün tam üç yıl geride kaldı.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Özgecan Aslan’ın vefatının 3.yılında anma mesajı yayınladı.

Mesajında, “Acısı hala yüreğimizde” diyen Av. Küçük, Özgecan Aslan vakasının unutulmaması gerektiğini belirterek, Türkiye’de önlem alınmadığı takdirde bu ve buna benzer olayların yaşanabileceğinin altını çizdi.

Av. Küçük, şu ifadelerdi kullandı; 
“Üç yıl önce Mersin’de, Özgecan Aslan’a yönelik cinsel saldırı ve ardından işlenen vahşi cinayet, artan cinsel saldırılar ve artan kadın cinayetleri konusunda toplumda duyarlılık ve farkındalığı arttırmıştır.

Kadına şiddet, cinayet ve cinsel saldırı suçlarında ceza yargılamaları sırasında uygulanan indirimler ve infaz yasasından faydalanma, işlenen suçların cezasız kaldığı yönünde bir kanaat oluşturmuştur.

Türkiye’de kadınların yüzde 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kalmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki erkekler son üç yılda; 828 kadın ve kız çocuğunu öldürürken, mağdurların yüzde 89’u yaşadığı şiddet sonrası herhangi bir kuruma da başvurmamaktadır.

Türkiye’de her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğramakta veya erkek şiddetine maruz kaldığı bilinmektedir.

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin ‘2016 Çocuk İstismarına Yönelik Raporu’na göre ise, son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı. Son 1 yılda 400 çocuk istismara uğradı.

Çocuğa yönelik cinsel saldırıların sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor, yüzde 95’inin ise gizli kaldığı görülmektedir.

Daha acısı da kadın cinayetlerinin giderek artması yetmezmiş gibi, çocuk istismarcılarına verilen iyi hal ve haksız tahrik” indirimlerinin kaldırılmasını öngören Özgecan Yasası’ ‘adlı kanun teklifinin meclise sunulmasının hemen ardından ‘cinsel istismarına maruz kalan çocukların istismarcısı ile evlendirilmesini öngören yasa teklifinin meclise sunulmasıydı. Bu halk arasında ve mecliste büyük bir öfkeye neden olmuştu. ‘Özgecan Yasası’ adlı kanun teklifi ise, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından iade edilmiştir”

Özgecan dosyasının her aşamasında var olduklarını ve duruşmaları takip ettiklerini vurgulayan Av. Küçük, "Davasına da katıldığımız, tüm duruşmalarını takip ederek, sanıkların en ağır cezayı almaları noktasında büyük mücadele verdiğimiz, günümüzde artık sembol hale gelen Özgecan Aslan gibi genç kızlarımızın ve kadınlarımızın ölmemesi için daha çok mücadele verilmelidir.

Bu olumsuzlukları giderecek kolluk içerisinde uzmanlaşmış ayrı güçler oluşturulmalı, belli illerde pilot bölge uygulamaları başlayan panik butonlarının yaygınlaştırılması ve yeni önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, cinayet ve ayrımcılığın son bulması için tüm kurum ve yetkili makamda olanlara çağrıda bulunan Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "TBMM yi ve siyasi iktidarı, Anayasamızda da benimsenen kadın haklarının korunması için çekincesiz imzaladığımız Uluslararası Sözleşmeler de dikkate alınarak “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması “ ve “kadın cinayetlerinin önlenmesi “ “kadının insan haklarının sağlanması“ amacıyla etkili organları oluşturmaları ve işletmeleri yönünde göreve davet ediyoruz.

Yine yetkili siyasi makamları “kadının cinsiyetine dayalı ayrımcı söylemleri kullanmamaları ve kadının bedeni üzerinden siyaset yapamamaları için hassasiyetle davranmaya davet ediyoruz. Kadın cinayetleri, devlet tarafından kadına yönelik şiddeti engelleyici yasal mekanizmalar uygulanmadığı ve işletilmediği için artık politik yan taşımaktadır." dedi.

Av. Küçük açıklamasını "Davasına da katıldığımız, tüm duruşmalarını takip ederek, sanıkların en ağır cezayı almaları noktasında büyük mücadele verdiğimiz, günümüzde artık sembol hale gelen Özgecan Aslan ‘ı unutmadık, unutturmayacağız. Acısı hala yüreğimizdedir. Kendisini rahmetle anıyor, ailesine sabırlar diliyor, kadın cinayetlerini, kadına karşı şiddeti, tecavüzü, cinsel istismarı lanetliyor ve kınıyoruz." diyerek tamamladı.

 

Diğer Haberler