BAROMUZ

ODTÜ ÖĞRENCİLERİNİN BAHAR ŞENLİKLERİ ETKİNLİĞİNİN REKTÖRLÜK ENGELİNE TAKILMASINA TEPKİ

görüntülenme
24/04/2019

ODTÜ ÖĞRENCİLERİNİN BAHAR ŞENLİKLERİ ETKİNLİĞİNİN REKTÖRLÜK ENGELİNE TAKILMASINA TEPKİ

ADANA BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK;

“YASAKLAR DEĞİL, ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ OLMALIYIZ”

15.04.2019

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük,  33. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası Bahar Şenliği’nin Rektörlük tarafından  “Olanak yok, LGBT ve HDP’liler katılacak, şenlik, destek veren sanatçılarla yapılsın ama Devrim Stadı’nda değil” gibi gerekçeler öne sürülerek iptal edilmeye çalışması hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, gelenekselleşmiş ve birçok aydın, sanatçı, siyasetçi ve kurum şenliğe olanak sağlamak üzere destek vereceğini bildirmesine rağmen bir takım sudan nedenlerle iptal edilme çabalarının demokratik bir eğitim kurumuna yakışmadığını ifade etti.

Açıklamasında; “Günlerdir ODTÜ’lü öğrenciler Rektörlük ile adeta pazarlık halindedir. İnsanların kendilerini ifade edebilmeleri hem bir ihtiyaç hem de kişisel gelişimleri için araçtır. Bu bağlamda bahar şenlikleri hem ODTÜ öğrencileri hem de Ankaralı gençler için bir eğlence fırsatından daha öte bir anlam taşımaktadır.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün şenlik hakkında basına açıklama yaparken “Öğrenciler benden traktör bile istedi” dediği şeyin aslında müzik kontrol sistemi ‘Traktor’ olduğunu da bilmeden basına açıklama yapabilmektedir. Bu bile öğrencilerin haklı istek ve taleplerine ne kadar önyargıyla baktığını ortaya koymaktadır. Üniversiteler herkesi ve her kesimi kucaklayabilmelidir. Demokrasi bunu gerektirir. İnsanların eğlenme kültüründen ve alışkanlıklarından rahatsız olmamak, buna saygı duymak gerekmektedir.

Dolayısıyla; demokratik alanların daraltılması kimseye bir şey kazandırmaz. Temel hak ve özgürlüklerin kullanımının kısıtlanması, her türlü hak ve özgürlük alanın daraltılması, toplanma ve gösteri yapma hakkının engellenmesi üniversiteler gibi kurumlara hiç yakışmamaktadır. Biz yasaklarla değil daha çok özgürlüklerle anılan bir ülke olmalıyız. Rektörlük özgürlükler alanına yaptığı müdahalelerden bir an evvel vazgeçmelidir.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler