BAROMUZ

“MÜFREDATTAN ÇIKARABİLİRLER AMA MİLLETİN KALBİNDEN ASLA ÇIKARAMAZLAR”

görüntülenme
17/01/2017

ADANA BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK, YENİ MÜFREDAT TASLAĞINDA 2. DÜNYA SAVAŞI’NDA TÜRKİYE’NİN İZLEDİĞİ DIŞ POLİTİKA VE SAVAŞ BÖLÜMÜNDEN, ‘İSMET İNÖNÜ’ BAŞLIĞININ ÇIKARTILMASI ÖNERİSİNE TEPKİ GÖSTERDİ.

 “MÜFREDATTAN ÇIKARABİLİRLER AMA MİLLETİN KALBİNDEN ASLA ÇIKARAMAZLAR”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni müfredat taslağında 2. Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin izlediği dış politika ve savaş bölümünden, ‘İsmet İnönü’ başlığının çıkartılması önerisine tepki gösterdi.

Av. Küçük,  “Ülkemizin Kurtuluş Savaşında önemli ilklere imza atan İsmet  İnönü’nün müfredattan çıkarılması kadar yanlış ve utanç verici bir durum olamaz. Müfredattan çıkarabilirler ama milletin kalbinden asla çıkaramazlar” dedi.

Lise düzeyindeki Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinin öğretim programında, “2. Dünya Savaşı” konusuyla ilgili ilginç değişiklikler yapılmasının teklif edildiğini ifade eden Av. Küçük, şöyle devam etti:

“ Müfredatta, 2. Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin izlediği dış politika ve savaş sırasında Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik gelişmeler bölümünden, “İsmet İnönü” başlığı kaldırılmak istenmektedir. İsmet İnönü’nün Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı’na girmemesindeki rolü ders kapsamından çıkarılması kabul edilemez.  

Kenan Sofuoğlu ve Hamza Yerlikaya gibi sporcuların ders kitaplarına dahil etme çalışması yapılırken, ülkemizin Kurtuluş Savaşı ve sonrasında devletin inşası, Cumhuriyetin, demokrasinin gelişmesinde büyük emeği olan, Cumhurbaşkanı olduğu dönemde ülkemizin maceralara atılmasını ve  2. Dünya Savaşına girmesini engelleyen  İsmet İnönü müfredat dışı kalması mümkün değildir.

Liselilerden, "Milli irade ve demokrasi bilinci çerçevesinde 15 Temmuz'da gösterilen halk direnişini değerlendiren özgün bir metin yazma çalışması" istenecek iken, ülkemizin daha evvel de çok ciddi ve önemli sorunların yaşandığı 1939-1945 arasında dünyada 60 milyon, Avrupa’da 50 milyon, en yakın komşumuz Yunanistan’da yarım milyon insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı döneminde Türkiye’yi ateşin dışında tutan en önemli unsurun dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Bu kadar önemli işler yapan böyle bir devlet adamının yaptıklarının gelecek nesillere aktarılmaması doğru değildir. Bunun adı ancak “akıl tutulması” olarak nitelenebilir.  

İsmet İnönü’yü yok sayan bu zihniyet, O’nun  1. İnönü Zaferi’ni, 2. İnönü Zaferi’ni, Lozan Barış Antlaşması’nı, Kurtuluş Savaşı’ndaki emeklerini, yaptıklarını, yönüne muassır medeniyetlere çeviren çağdaşlaşma çabasındaki Cumhuriyetimize ve ülkemize katkılarını da yok saymak anlamındadır.

Bu düşünceyi yaşama geçirmeye çalışanlar, daha sonra kamuoyu önüne çıkıp Osmanlı döneminde Maarif Nazırlığı yapan Emrullah Efendi’nin ‘Mektepler olmasaydı, maarifi ne güzel idare ederdim’ sözlerinden yola çıkarak, ‘Şu Atatürk ile İnönü olmasa, tarihimizi öğrencilerimize ne güzel anlatırdık’ derlerse artık şaşırmayacağız.  

Ülkemizin 2. Cumhurbaşkanı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eylem ve düşünce arkadaşı olan, tarihimizin eşsiz önemli komutanlarından ve siyaset adamlarından, ülkemizin kurucularından İsmet İnönü’ye ve  dönemine ait bilgilerin müfredattan çıkartılmak istenmesi, çocuklarımızın tarihsel bilincini eksik ve yanlış bilgilere dayanarak oluşturacak bu hatadan bir an evvel dönülmesini istiyoruz.”

Diğer Haberler