BAROMUZ

MİLLİYET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ABDİ İPEKÇİ'Yİ KATLEDİLİŞİNİN 39 YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
31/01/2018

MİLLİYET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ABDİ İPEKÇİ'Yİ KATLEDİLİŞİNİN 39 YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

 

ADANA BARO BAŞKANI AV. KÜÇÜK:

“ONU KATLEDEN KARANLIK GÜÇLERİ LANETLİYOR, KINIYORUM.”

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, uğradığı suikast sonucu katledilen gazeteci-yazar Abdi İpekçi'nin 39. ölüm yıldönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.

 

Av. Küçük, açıklamasında şu görüşleri paylaştı:

"Bugün, çok önemli bir basın emekçisinin ölüm yıldönümü.

 

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi katledileli bugün tam 39 yıl oldu.

 

1961 senesinden öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet Gazetesinin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün İkinci Başkanlığı, Basın Şeref Divanı Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulundu.

 

Evine giderken Onu vuran Mehmet Ali Ağca ise yargılaması devam ederken cezaevinden kaçıp Vatikan’da Papa 2. Jean Paul’e yönelik suikast girişiminde bulundu. 28 Nisan 1980’de Ağca hakkında gıyabında idam cezası verildi. Bu sırada İtalya’da tutuklanan Ağca, bu ülkede 19 yıl hükümlü kaldıktan sonra Türkiye’ye iade edildi.

 

Fakat Ağca bu menfur saldırıda yalnız değildi. Tetiği çeken el biliniyordu, ama cinayetin arkasındaki karanlık güçler ve sır perdesi bir türlü aydınlatılmadı.

Bu cinayetin işlenmesi sadece tetiği çeken Mehmet Ali Ağca'nın sorumluluğunda değildir.

Aydınlatılmak istenmeyen, şüphelilerin korunduğu, etkili bir soruşturmanın yürütülmediği, Oral Çelik, Mehmet Şener, Yalçın Özbey ve Yavuz Çaylan gibi dönemin karanlık isimlerinin bu cinayetten dolayı hiç sorgulanmadıklarını, olayla ilgili görgü ve bilgisi olan tanıkların korunmadıklarını kamuoyuna hatırlatmak isteriz.

 

Anayasal düzeni, düşünce özgürlüğünü ve demokrasiyi yaşamı pahasına savunan, Türkiye Cumhuriyeti’nde kalemi ile düşünce özgürlüğünün yılmaz kalesi olan, cesaretin simgesi aydın Abdi İpekçi’yi, kurulan bir tuzakla yaşamdan koparmış olabilirler ancak yolumuzu aydınlatmasına engel olamayacaklar.

Evet, Abdi İpekçi’nin ölümünden bu yana tam 39 yıl geçti. Devlet elbette aydınlatmamıştı cinayeti. İpekçi ve diğer gazeteci/yazar cinayetleri de çoğunlukla karanlıkta kalmıştı!

Ne yazık ki, yine şiddetin tırmanmasından, ölümlerin artmasından bahsetmeye devam etmekteyiz, içimiz yanarak..

Yine çözüm isteyenler, silahlar sussun diye çağrı yapanlar, diyalog ve barış diyenler hedef tahtasına konulmaktadır.

Türk basının aydın ve cesur yüzü Abdi İpekçi’nin nezdinde, bütün demokrasi şehitlerini saygı, minnet ve rahmetle anıyor, ülkemde en kısa sürede demokrasi, hak, hukuk ve özgürlüklerin hakim olmasını diliyorum. Onu katleden karanlık güçleri ve kanlı elleri bir kez daha lanetliyor, kınıyorum. Kamuoyuna saygıyla sunarım"

Diğer Haberler