BAROMUZ

MESLEKTAŞLARIMIZIN DA ARALARINDA BULUNDUĞU BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEYEN GRUBA KOLLUK GÜÇLERİNİN ORANTISIZ GÜÇ KULLANMASI VE GRUBUN GÖZALTINA ALINMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

görüntülenme
14/08/2023
MESLEKTAŞLARIMIZIN DA ARALARINDA BULUNDUĞU BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEYEN GRUBA KOLLUK GÜÇLERİNİN ORANTISIZ GÜÇ KULLANMASI VE GRUBUN GÖZALTINA ALINMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ
Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararına karşı Cumartesi Annelerine her hafta reva görülen engelleme ve kötü muameleye dikkat çekmek amacıyla Adana’da, İnönü Parkı’nda yapılmak istenen basın açıklaması sırasında aralarında önceki dönem Baro Başkanımız Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve İnsan Hakları Merkezi Başkanımız Av. İlhan Öngör’ün de olduğu 7 meslektaşımız ile birlikte 18 kişi gözaltına alınmıştır.
Adana Valiliği tarafından 04 Ağustos 2023 tarihinde, il genelinde eylem ve etkinliklerin yapılmasını 05/08/2023 günü saat 08.00’den başlayarak 05/08/2023 günü saat 23.59’a kadar 04/08/2023 tarih ve 75027471-5113(12470)/1982 sayılı kararı ile yasaklandığı duyurulmuştur. Valiliğin bu 16 saatlik yasaklama kararı, Anayasal hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanılmasını ortadan kaldırmaya yönelik bir karar olmuştur.
05.08.2023 Cumartesi günü saat 12.00’de İnönü Parkı'nda toplanarak basın açıklaması yapmak isteyen gruba kolluk güçleri, valilik yasağını gerekçe göstererek izin vermemiştir. İzin vermemenin yanı sıra açıklama yapmak isteyen grubun dağılmasını beklemek yerine buna bile tahammül gösterilmemiş, orantısız güç kullanılarak önceki dönem baro başkanımız Av. Mengücek Gazi Çıtırık, İnsan Hakları Merkezi Başkanımız Av.İlhan Öngör ve meslektaşlarımızın da aralarında olduğu birçok katılımcı yaka paça ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmıştır. Göz altına alınan meslektaşlarımız, adli tıp muayenelerinin ardından Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüş, buradaki işlemler tamamlandıktan sonra yeniden adli tıp muayenesine sevk edilmiş ve hepsi serbest bırakılmıştır.
Önceden izin alınma şartı olmayan barışçıl gösteri hakkı, aynı zamanda ve öncelikle Anayasamız ve tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca koruma altındadır.
Türkiye bir hukuk devletiyse, Anayasa Mahkemesi kararlarına, Anayasa’ya ve tarafı olduğumuz Uluslararası Sözleşmelere herkes uymak zorundadır.
Meslektaşlarımıza ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba bugün reva görülen bu muamele aslında tüm yurttaşların temel hak ve özgürlüklerine yönelen bir tehdittir.
Anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bu tür yasaklamaların, eziyet ve kötü muamelenin son bulmasını diliyor, meslektaşlarımıza ve barışçıl bir şekilde basın açıklaması yapmak isteyen yurttaşlarımıza orantısız güç kullanarak göz altına alınmalarını kınıyoruz.
Diğer Haberler