BAROMUZ

MERSİN BAROSU BAŞKANI'NIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE

görüntülenme
09/03/2017

 

 

MERSİN BAROSU BAŞKANI'NIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE BİR KADIN MESLEKTAŞIMIZI KÜRSÜDEN İTEKLEYEREK İNDİRMESİNİ KINIYORUZ…

08.03.2017

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin 8 Mart (bugün) Dünya Kadınlar Gününde yapacağı basın açıklaması esnasında Baro Başkanı Av. Ali Er tarafından kürsüye gelerek açıklama yapmak isteyen Av. Gözde Göçer’e yönelik itekleyerek zorla kürsüden indirmesini protesto ediyor ve kınıyoruz.

 

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yerel baroların kadın hakları komisyonları ve merkezleri tarafından yapılan basın açıklamalarına  öneri olarak sunulan bu yıl ki basın açıklaması metninin, Mersin Barosu Başkanı tarafından yazının içeriğinde “HAYIR” kelimesinin bulunması, bu kelimenin yaklaşan referandum ile ilgili çağrışım yaptığı gerekçesiyle Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından yapılacak basın açıklamasında yer almasına müsaade etmediği, bu metnin içerisinde yer alan “HAYIR” kelimesinin küçük harflerle yazılması önerisini de kabul etmeyerek, yıllardır mevcut uygulamanın olduğunu ve devam etmesini isteyen  Kadın Hakları Merkezi üyelerine “istifa edin” dayatması yapması iddiaları karşısında bugünkü üzüntü verici olay vuku bulmuştur.

 

Baroların mensuplarının yönetime ve işleyişe en geniş şekliyle katılımının başkan ve yönetimlerce sağlanması, komisyonların ve merkezlerin başkan ve üyelerine inisiyatif vermeleri demokrasiyi, hukuk devletini ve katılımcı yönetimin en önemli unsurudur.

 

Bu bağlamda TBB ve tüm barolar tarafından yıllarca uygulanan ve ifade edilen TÜBOKKOM basın açıklamasının yapılmaması, engellenmesi ve kadın hakları merkezinin tüm taleplerine karşın basın açıklaması esnasındaki yakışıksız görüntünün yaşanması son derece üzüntü vericidir.

 

Bir baro başkanının yapılmak istenen açıklamanın içeriği ne olursa olsun ve kim tarafından yapılırsa yapılsın, kadın meslektaşımızı itekleyerek, zorla kürsüden indirmesi hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlüklerini savunmak ve geliştirme görevi bulunan bir hukuk insana yakışmayan bir davranıştır.

 

 

Yaşanan bu üzücü görüntü, kadınlara yönelik şiddetin, tecavüzün, cinsel istismarın, sosyal , toplumsal ve ekonomik ayrımcılıkla mücadelenin sembol günü olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarına gölge düşürmüştür.

Saygıyla sunarız.

  

ADANA BARO BAŞKANLIĞI

 

 

 

 

 

Diğer Haberler