BAROMUZ

LAİKLİK İLKESİNİN KABULÜNÜN 83. YILINI KUTLUYORUZ.

görüntülenme
17/04/2020

LAİKLİK İLKESİNİN KABULÜNÜN 83. YILINI KUTLUYORUZ.

“LAİKLİK DİN VE DEVLET İŞLERİNİN AYRI OLMASININ YANINDA; DİN, VİCDAN VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, laiklik ilkesinin Anayasa’mıza girişinin 83. ncü yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel felsefesinin batılı, çağdaş ve evrensel değerlerle bütünleşmek biçiminde benimsendiğini ifade eden Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, ulusumuzu demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler gibi önemli değerlerle buluşturan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Cumhuriyet yönetiminin, köklü değişim sürecinin temeline, evrensel değerlerin en önemlisi olan laiklik ilkesini yerleştirdiğini dile getirdi.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Laikliğin, yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması değil, yurttaş olmaktan ulus olmaya kadar, duygu ve düşüncede, yönetim ve yaşamda çağdaş tutum, bilimsel yöntem ve akılcı yaklaşımı öngören bir dünya görüşü ve yaşam biçimini benimsemek olduğunu ifade etti. Laik sistemde, devlet yönetiminin, siyasal, toplumsal, hukuksal, ekonomik tüm alanların, bilimsel bulgularla, çağdaş uygarlığın verilerine ve gereksinmelerine göre düzenlendiğini ve uygulandığını, laiklik ilkesinin evrensel anlamının, bir yaşam biçimi olmasında yatmakta olduğunu kaydetti.

Baro Başkanımız Av.Veli Küçük sözlerini şöyle tamamladı; “Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez ilkesi olan laikliği, çatışmanın ve kamplaşmanın bir aracı değil, tüm farklılıklarımıza rağmen, hep birlikte özgürleşmenin ve demokratikleşmenin bir ifadesi olarak görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin çağdaş medeniyetler arasında olmasını sağlayan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve özlemle anıyor, ‘Laiklik' ilkesinin Anayasamıza girişinin yıldönümünü kutluyorum.”

Diğer Haberler