BAROMUZ

KÜÇÜK: “UĞUR MUMCU CESUR DURUŞUYLA HAFIZALARIMIZDAN SİLİNMEYECEKTİR"

görüntülenme
24/01/2017

24 YIL ÖNCE UĞRADIĞI SUİKAST SONUCU YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ.

  1. KÜÇÜK: “UĞUR MUMCU CESUR DURUŞUYLA HAFIZALARIMIZDAN SİLİNMEYECEKTİR"

23.01.2017

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 'Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda ‘mezar taşı’ gibi susmamasıdır' diyen Uğur Mumcu 'yu rahmet, özlem ve saygıyla andı.

Av. Küçük, Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Uğur Mumcu, araştıran, sorgulayan, okurlarına her daim hayata ve dünyaya farklı bir pencereden bakmayı amaçlayan bir aydındı. 24 Ocak 1993 tarihinde onu katleden karanlık eller sadece Uğur Mumcu’nun şahsını değil, onun savunduğu değerleri, toplumla paylaştığı düşünceleri ve daha nice aydınlarımızın aydınlanma ülküsünü hedef almışlardır. Bugün Uğur Mumcu yaşasaydı özellikle 1990´lı yıllarda üst üste gazeteci öldürmeleri ve siyasi cinayetlerle ortaya çıkan faili meçhuller üzerinde mutlaka kafa yorar, bütün enerjisini toplar ve dosyalara ulaşır, tozlu raflarından onları indirir ve mutlaka okurlarıyla buluşturmaya çalışırdı.  'Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda ‘mezar taşı’ gibi susmamasıdır.' diyen Uğur Mumcu, karanlık odakların hedefi haline geldi. Gerçeklerin ortaya çıkmasını hazmedemeyenler onu öldürerek düşüncelerini, fikirlerini ve ideallerini de yok edeceklerini sandılar. Aradan geçen yıllar bize bir kez daha göstermiştir ki, Uğur Mumcu cesur duruşuyla hafızalarımızdan silinmeyecektir.

Ancak vahim olan onun aracına bomba koyanların ve azmettirenlerin kim olduğunun tespit edilememiş olmasıdır. Bunu yapanlar her kim olursa olsun, şiddet ve nefretle kınıyoruz. Onu katledenler her zaman lanetle anılacak ve tarihin karanlık sayfalarındaki yerini alacaktır. “

Diğer Haberler