BAROMUZ

KÜÇÜK: "İSMET İNÖNÜ'YÜ ÖLÜMÜNÜN 43. YILINDA RAHMET, SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.”

görüntülenme
26/12/2016

ADANA BARO BAŞKANI AV.VELİ KÜÇÜK: "İSMET İNÖNÜ'YÜ ÖLÜMÜNÜN 43. YILINDA RAHMET, SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ulusal bağımsızlık savaşının kazanılmasında, Cumhuriyetin kurulmasında ve yücelmesinde değerli katkıları olan ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün yaşamını ülkemizin gelişmesine, güçlenmesine ve çağdaşlaşmaya vakfettiğini söyledi.

İLK ZAFERİ MORAL OLDU

Av. Küçük, Onun 'Birinci İnönü Zaferi'nin, Ulusumuzun, birlik ve dayanışma içinde, tüm bireyleriyle katıldığı ve içinde bulunduğu olanaksızlıklara karşın, büyük özveriyle başarıya ulaştırdığı bağımsızlık savaşımının en önemli aşamalarından biri ve düzenli orduya geçişle birlikte, Batı Cephesi'nde kazanılan ilk zafer, yurt içindeki etkileri, uluslararası ilişkilerde doğurduğu sonuçlarla Ulusumuza da büyük moral ve güç verdiğini anımsattı.

İTİBAR VE SAYGINLIK GETİRDİ

Av. Küçük, İkinci İnönü Zaferi ile birlikte, yurdu parçalamayı hedefleyen emperyalist güçlerin politika değişikliğine gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, "Olanaksızlıklara karşın, ulusumuzun büyük özverisiyle yürütülen savaşımlar sonucu kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sahip çıkmamız gereken en değerli varlığımızdır" dedi.

Mesajında; Atatürk önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın, onurunu ve yurdunu tüm değerlerin üstünde tutan Türk ulusunun yazdığı büyük bir destan, Türk milletinin yazgısını ve tarihin akışını değiştiren önemli dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Av. Küçük,
"Yüce önderin, zaferin ardından İsmet İnönü'ye gönderdiği telgrafta vurguladığı gibi, ulusumuzun ters yazgısını yenen İkinci İnönü Zaferi, uluslararası alanda önemli kazanımlar elde edilmesinin yolunu açmış, Ankara'daki Ulusal Hükümet'in saygınlığını ve gücünü artırmıştır. Zafer ile birlikte, yurdumuzu parçalamayı hedefleyen emperyalist güçler politika değişikliğine gitmek zorunda kalmışlardır. Ulusumuzun, Atatürk sayesinde kazandığı güven duygusuyla, Cumhuriyet'i ödünsüzce yaşatacak, birlik ve bütünlüğünü koruyarak, aydınlık yarınlara ulaşacaktır" dedi.

RAHMET, SAYGI VE ÖZLEMLE ANDI

Av. Küçük, açıklamasında şunları söyledi: "Ölümünün 43. Yıldönümünde; milletin makus talihini yenen, Lozan Barış Antlaşmasının fatihi, uygar Türkiye'nin inşasında büyük katkıları bulunan ve çok partili yaşama geçilmesinin mimarı değerli devlet ve siyaset adamı İsmet İnönü'yü rahmet ve saygıyla anıyoruz.

25 Aralık 1973'de kaybettiğimiz Türkiye Cumhuriyetinin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün şu veciz sözü halen unutulmamıştır: "Bir ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır"

Diğer Haberler