BAROMUZ

KÜÇÜK: “ÇANAKKALE ZAFERİ EMPERYALİZME İNDİRİLMİŞ BİR DARBEDİR VE BU RUH HER ZAMAN YAŞATILMALIDIR"

görüntülenme
31/03/2017

ADANA BAROSU 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYIMLADI.KÜÇÜK: “ÇANAKKALE ZAFERİ EMPERYALİZME İNDİRİLMİŞ BİR DARBEDİR VE BU RUH HER ZAMAN YAŞATILMALIDIR"

17.03.2017

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Av. Küçük yakın tarihimizin en şanlı zaferlerinden olan Çanakkale Zaferi'nin, tarihin akışını değiştiren olaylara sahne olduğunu söyledi. 

  1. yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi'ni, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara geçit vermeyen Ulusumuzun üstün cesaret ve özverileriyle yazdığı, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olarak niteleyen Av, Küçük, "Topraklarımızı paylaşmak, ulusumuzu köleleştirerek, insanımızın canını, kanını, yeraltı - yerüstü kaynaklarımızı ve emeğimizi sömürmek amaçlı girişime karşı topyekün bir mücadele sergilenmiştir. 1914-1918 tarihleri arasındaki Çanakkale Zaferi Emperyalizme indirilmiş en büyük bir darbedir. Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı‘nın seyrini değiştiren, tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" sözü ile yazılan büyük bir destandır” dedi.

Çanakkale Zaferinin dünyaya Atatürk gibi dahi bir lideri hediye ettiğini ifade eden Av. Küçük, “Bu zafer; Evlatlarını, kocalarını, düğüne gönderir gibi cepheye gönderen anaların, babaların, eşlerin zaferidir.

İngiliz Aspinall Oglander isimli General'in, İngilizlerin Gelibolu Seferi'nin resmi tarihinde

'Türk askerlerinin savaş ve dövüş hususunda sahip bulunduğu niteliğin önceden fark edilmemiş olması, İngilizler için felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu İngilizler, kendileriyle dövüştükten sonra acı tecrübe ile anlamışlardır'. sözünü hatırlatırım” şeklinde konuştu.

 

MEHMETÇİK GÖNÜLLERDE ABİDELEŞTİ.

Çanakkale; Bu destanı yazan kahraman Mehmetçiklerin savaşta dahi insanlığını unutmadığını tüm dünya milletlerine gösterdiği meydan olduğunu vurgulayan Av. Küçük, “İnsan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın zaman ve yer koşuluna bağlı olmadığını, kahraman ordumuz tüm dünyaya Çanakkale‘den göstermiştir. Yaralı düşmanı hastaneye sırtında götüren, vurduğu düşman gemisinden denize düşen askerlerin kurtulabilmesi için top ateşini kesen Mehmetçik yalnız Gelibolu‘da değil tüm dünya uluslarının gönlünde de abideleşmiştir” dedi.

YURTTA SULH, CİHANDA SULH MESAJI

Adana Baro Başkanı Av. Küçük, “Kavganın en haklısını veren ve kimsenin toprağında gözü olmayan bir Millet olarak; Bir kez daha tüm dünya milletlerine "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" diyoruz.

Zaferin 102. yıldönümü nedeniyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakar halkımızı; minnet, saygı ve şükranla bir kez daha anıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Diğer Haberler