BAROMUZ

KIBRIS BARIŞ HAREKATININ 43. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

görüntülenme
26/07/2017

KIBRIS BARIŞ HAREKATININ 43. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

ADANA BARO BAŞKANIMIZ AV.VELİ KÜÇÜK:"ADA HALKININ KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMA HAKKINA SAYGI DUYULMALIDIR"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 43'üncü yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, Kıbrıs adasının barış iklimine kavuşturulmasının üzerinden 43 yıl geçtiğini belirterek, "İnsanlığa ve barışa büyük bir hizmette bulunmak, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek" için yapılan Kıbrıs Barış Harekatı'nın, bir yandan da adada iki toplumun varlığını tescillediğini ifade etti.

Av. Küçük şu görüşlerini paylaştı: 
"1959 yılında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere arasında imzalanan Zürih-Londra Antlaşmalarıyla, bağımsız Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluş anayasası onaylanmış, 1960 yılında bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuştur.

İmzacı devletlere Kıbrıs Cumhuriyetinin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tanımak, yine Kıbrıs Cumhuriyetinin taksimatı veya başka bir devletle birleşmesi durumunda garantör devlet sıfatıyla müdahale yetkisi de tanınmıştır.

1960'dan sonra Ada'da Türklere yönelik şiddet, öldürme, tecavüz olayları artmış, zamanla sistemli hale dönüşmüştür. 15 Temmuz 1974'de Makarios'a karşı Nikos Sampson tarafından darbe gerçekleştirilmiş ve adanın Yunanistan'a bağlandığı açıklanmıştır (Enosis).

Dönemin Ecevit Hükümetinin yürüttüğü diplomasi sonucunda, garantör devlet anlaşmalarının verdiği yetkiye dayanılarak 'AYŞE TATİLE ÇIKSIN' parolasıyla adadaki gözyaşı, kan ve zulme son veren 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirilmiştir.

Başta dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit'i, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ı ve Kıbrıs Davasına ömrünü adayan merhum Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere 15 Temmuz 1974 gizli oturum-açık oylamada kabul oyu veren milletvekillerini, şehitlerimizi, gazilerimizi yad ediyoruz.

Kıbrıs Türklerinin bugün daha bağımsız hareket etmek ve kendi ayakları üzerinde durmak arzusu vardır.

Bu da, bir “Kıbrıslı Türk kimliği” duygusunun güçlendiği realitesini ortaya koymaktadır.

Ada, Kıbrıslıların, söz onlara düşer. Yavru vatan-anavatan ziyade, Adalı ne düşünüyor, sormak gerekir.

Bir kez daha 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlarken, Tüm kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz, Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz."

Diğer Haberler