BAROMUZ

“KHK’LAR İLE FARKLI SESLER VE MUHALİF DÜŞÜNCELER TASFİYE EDİLİYOR”

görüntülenme
25/11/2016

ADANA BARO BAŞKANLIĞI'NDAN DÜN GECE ÇIKARTILAN KHK’LARA TEPKİ.

“KHK’LAR İLE FARKLI SESLER VE MUHALİF DÜŞÜNCELER TASFİYE EDİLİYOR”

22.11.2016

Adana Baro Başkanlığı, 15 Temmuz’un ardından ‘hak ve özgürlüklere yönelik tehditler ortadan kaldırılacak’ denilerek ve “hiçbir dönemde bu kadar geniş özgürlükler olmadı” teziyle ilan edilen OHAL kapsamında 12 adet KHK’larla Meclisin devre dışı bırakıldığını, hak ve özgürlüklerin birer birer ortadan kaldırıldığını bildirdi.


Yazılı açıklamada “Son kararnameler ile yine TBMM devre dışı bırakılarak ve yargı kararı olmaksızın 550 derneğin, 9 basın-yayın kuruluşunun kapatılması, toplamda 15 bin 550 kamu personelinin ihraç edilmesi hukuk devletinin şeffaflık ilkesine, basın özgürlüğüne, sivil örgütlenme hakkına açıkça aykırıdır” denildi.
Açıklamada, Resmi Gazetede dün gece yayımlanan 677 ve 678 sayılı KHK’larla toplum hayatına müdahale eden düzenlemelerin kabul edilemeyeceği vurgulandı.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Bu kararnameler ile terörle mücadele adı altında toplumun farklı sesleri ve muhalif kimlikleri ile ön plana çıkan isimleri cezalandırılmaktadır. KHK’lar ile yargı denetiminden kaçırılarak yapılan idari işlemlerle yeni mağduriyetler yaratılmamalıdır. 
Dileğimiz ve beklentimiz OHAL’in bir an evvel kaldırılarak ülkemizin olağan günlerine dönmesi, kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sistemin asli unsuru yasama meclisi TBMM’nin inisiyatifi ele alması ve yaşanan hukuksuzluklara son verilmesidir.”

Diğer Haberler