BAROMUZ

KAZ DAĞLARI’NDA SİYANÜRLE ALTIN ARARKEN 200 BİN AĞACI KATLEDEN KANADALI ALAMOS GOLD’UN ÇALIŞMA RUHSATI YENİLENMEDİ.

görüntülenme
26/11/2019

KAZ DAĞLARI’NDA SİYANÜRLE ALTIN ARARKEN 200 BİN AĞACI KATLEDEN KANADALI ALAMOS GOLD’UN ÇALIŞMA RUHSATI YENİLENMEDİ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“BU SONUÇ; BİRLİKTE MÜCADELENİN ZAFERİDİR”

Kanada merkezli Alamos Gold şirketi, Çanakkale Kaz Dağları'nda büyük bir doğa talanına sebep olan altın madeni projesini, şirket ruhsatının yenilenmemesi nedeniyle durdurdu.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada görüş ve düşüncelerini paylaştı.
“Kaz Dağları’nda Kanadalı madencilik şirketi Alamos tarafından sürdürülen ve kamuoyu tarafından büyük tepki ile karşılanan altıncılık faaliyetleri doğa katliamına ve bölgede yaşayan insanların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının ellerinden alınmaması adına olumlu ve yerinde bir karardır.

Dev şirketler bu alanı talan edip, arkada doğadan ve yaşamdan bir enkaz bırakamaz, buna kimse izin veremez, şirketlerle yapılan imtiyaz sözleşmeleri ile devlet veya yerel idareler toplum hakkını, kamunun hakkını, çevre hakkını hiç bir sorumluluk almadan terk edip gidemez.

Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu, müşterek ve eşit yaşam alanları bir avuç şirketin kasasına girecek kârlar uğruna feda edilemez, buna sessiz kalınamaz.

İnsanların, canlıların yaşam alanı sonsuza dek tahrip edilen, milyonlarca yıllık akışta, doğanın herkese yeteceği, kaynakların eşit ve adil dağılımının sonsuz garantisine kimse el süremez.

Böylesi bir hak, böylesi bir imtiyaz yoktur.
‪Buna herkes her yerde karşı çıkacaktır, çıkmalıdır.‬ Bu alanda usulsüz olarak ormanlık alan tahrip edildi. 200 bin ağaç katledildi.

“NEREDE BİR DAL KIRILSA KALBİMİZ ORADA ATAR.”

Kesilen ağaçlar yerine gelmeyecek elbette ama bundan sonra tek bir dalın kesilmemesi için mücadele sürmelidir.
Kaz Dağları, Salda Gölü veya Adalar neresi olursa olsun bu bölgeler, kimsenin ortak kamu alanını, çevreyi geri dönülmezcesine tahrip etme amaçlı faaliyetlere, küresel veya yerel şirketlerin kar odaklı insafına bırakılamayacak kadar değerli ve anlamlıdır.

Nerede bir doğa katliamı olursa nerede bir dal kırılsa kalbimiz orada atmaya devam edecektir.
Kaz Dağları'nı katleden Kanadalı şirketin ruhsatı şimdilik yenilenmedi. Ama yarın yenilenebilir. Şirket, yeni sözleşme için Bakanlık’la görüştüklerini açıkladı.

O sözleşmeyi yenilemek demek, ülke topraklarını yabancı bir şirkete bir kez daha peşkeş çekmek demektir. Bu hukuksuz ve geleceğimiz olan doğanın tahrip edilmesi girişimine sonuna kadar karşı olduğumuz bildiririz. ” dedi

Diğer Haberler