BAROMUZ

KATLEDİLMESİNİN 4. YILINDA AV. TAHİR ELÇİ’ Yİ SAYGIYLA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

görüntülenme
03/12/2019

KATLEDİLMESİNİN 4. YILINDA AV. TAHİR ELÇİ’ Yİ SAYGIYLA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

“FAİLLERİNİN HALA BULUN(A)MAMASI DEMOKRASİ AYBIDIR”

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde silahla vurularak öldürüldü.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, yaptığı açıklamada yaşadığı şehrin ve ülkemizin tarihi değerlerini savunurken Dört Ayaklı Minarenin önünde katledilmesinin üzerinden tam 4 yıl geçtiğini, ancak yargı alanında hiçbir gelişme kaydedilmemesinin ‘vahim ve adalet adına ‘utanç’ verici olduğunu ifade etti.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasında görüş ve düşüncelerini şöyle paylaştı;

“Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Ekim’de CNN Türk’te katıldığı bir programda sarf ettiği sözlerile ilgili Elçi hakkında soruşturma başlatılmıştı. O açıklamasının yaklaşık 1.5 ay sonra da 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde basın açıklaması esnasında, onlarca kişinin gözü önünde ve kameraların canlı yayını esnasında gerçekleşen korkunç olayda silahla vurularak öldürüldü.

Olaydan bugüne etkin bir soruşturma yürütülmediği de ortadadır. Elçi cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada 2 başsavcı ve 4 savcı değişmiş, Elçi’ye doğru ateş ettiği görüntülerde de yer alan 4 kolluk görevlisi ise dosyada sadece tanık olarak gösterilmiştir.” dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi cinayeti dosyasının bir hukuk skandalı olduğunu belirten Başkanımız Av. Veli Küçük, en başından itibaren olay yeri incelemesinin dahi yapılmadığını, delillerin karartıldığını ve sorumluların ortaya çıkmaması için tüm çabanın sarf edildiğine dikkat çekti.

Elçi cinayetinin ortaya çıkarılmasının ülkedeki diğer failli meçhul cinayetler adına da önemli olacağını kaydeden Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Ülke olarak geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerden hareketle, böylesi tehlikeli ve insanların sinir uçlarına dokunabilecek yaklaşımlar daha titiz araştırılmalı ve TBMM’de sorumlularının bulunmasına katkı sağlamalıdır. Tahir Elçi’nin failleri bulunmadan ve gereği yapılmadan bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Aradan geçen 4 yıllık süreçte kendisini çok özlediklerini dile getiren Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, “Yaşamını demokrasiye, barışa, insan haklarına, hak ve özgürlük mücadelesine adayan Av. Tahir Elçi’yi saygıyla ve özlemle anıyoruz. Onun insan hakları ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdürmeye gayret edeceğiz.” dedi.

Diğer Haberler