BAROMUZ

KATLEDİLMESİNİN 3. YILINDA DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANI AV. TAHİR ELÇİ'Yİ SAYGIYLA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

görüntülenme
28/11/2018

KATLEDİLMESİNİN 3. YILINDA DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANI AV. TAHİR ELÇİ'Yİ SAYGIYLA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"KAŞIKÇI CİNAYETİNDEKİ HASSASİYETİN DAHA FAZLASI AYDINLARIMIZIN KATLEDİLMESİNE GÖSTERİLMELİ”

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare'nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında, 28 Kasım 2015’te vurularak hayatını kaybetmişti.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, olayla ilgili etkili ve hızlı soruşturma yürütülmemesi, cinayetin faillerinin üç yıl geçmesine karşın bulunmaması nedeniyle tepkisini ifade etti.

Av, Küçük, kamera kayıtlarından katilin tespit edilmesi mümkün iken soruşturmada bir arpa boyu yol alınmamış olmasının izahının mümkün olmadığını, faillerin cezasız bırakılmak istendiğini belirtti.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, bugüne kadar hiçbir gelişmenin yaşanmadığını ve hala faillerin tespit edilmediğini belirterek, faili meçhullere bir ömür adayan Elçi cinayetinin de faili meçhule dönüştürülmek ve unutturulmak istendiğini vurguladı.

Dosyada 2 başsavcı, 4 savcı değiştirildiğine dikkat çeken Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Av. Elçi’ye doğru ateş eden 4 polisin sadece tanık olduğunu hatırlattı.
Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında; "Bugüne kadar soruşturmaya bakan 2 başsavcı ile 4 savcı değişirken, onlarca kişinin gözü ve kameraların önünde yaşanan cinayette, Av. Elçi’yi vuran kişi ve vurulduğu anı gösteren herhangi bir görüntü kaydı ya bulunmadı ya da bulunmak istenmedi.

Cinayet sokağındaki 30’u aşkın polisin silahlarına kriminal inceleme yapılmadı. Avukatların soruşturmanın genişletilmesi ve ilerletilmesi için savcılık nezdindeki tüm talepleri bugüne kadar karşılık bulmadı." şeklinde konuştu.

"DOSYA KARANLIK ODAKLAR TARAFINDAN KARARTILMIŞTIR"

Hukuk ve insan hakları mücadelesinde önemli bir rol alan Av. Elçi'nin unutulmasına ve belleklerden silinmesine asla izin vermeyeceklerini ifade eden Av. Küçük, " Dosyada gizlilik kararı var, avukatları dosyadan belge alamıyor. Soruşturmanın ne aşamada olduğu hakkında hiç kimsenin bir fikri yok. Sanık yok, şüpheli yok. Sokakta Av. Tahir Elçi’ye doğru ateş eden 4 polisin tamamı tanık olarak ifade verdiler. Bu adı olan kendisi olmayan bir soruşturmadır. Ne yazık ki dosya karanlık odaklar tarafından karartılmıştır. " dedi.

"Meslektaşımız Av. Elçi’yi vuran kişinin saptanmasının küçük bir çabaya bağlı" olduğunu ifade eden Av. Küçük, "Son günlerin en sıcak olayı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına gösterilen çaba ve hassasiyetin daha fazlasının ülkemizin demokrasiye gönül vermiş aydınlarının katledilmesine dair soruşturmalarda da ortaya konulmasını bekliyoruz.

O'nun adını ve insan hakları mücadelesini yaşatmak, bu cinayet ve binlerce faili meçhul cinayeti, zorla kaybetmeleri, köy boşaltmaları, yani bir bütün olarak insanlığa karşı suçları hafızalarda tutmak, bu suçların faillerini yargı önüne çıkarmak, bu vesileyle geçmişle yüzleşmenin kapılarını aralamak için herkese sorumluluk düşmektedir. İşte tam da bu yüzden O’nun mücadelesinin mirasçıları olarak bizler buradan açık çağrıda bulunuyoruz. Gelin, geçmişle yüzleşme, insan hakları, temel hak ve özgürlükler mücadelesine omuz verelim. Dosyanın üstünün örtülmesine izin vermeyelim.

Yaşamını demokrasiye, barışa, insan haklarına, hak ve özgürlük mücadelesine adayan Av. Tahir Elçi’yi saygıyla ve özlemle anıyoruz. Barışın elçisini unutmadık, unutturmayacağız. Kamuoyuna saygıyla sunarım.” dedi.

OLAYIN GELİŞİMİ

Av. Tahir Elçi, 15 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programındaki konuşmaları nedeniyle kasıtlı olarak hedef haline getirilmişti ve kanala 700 bin lira para cezası verilmişti. Av. Tahir Elçi de 20 Kasım günü Diyarbakır’da, barodaki odasında gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmişti.

Av. Elçi, savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmesine karşın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Av. Elçi hakkında, "terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır, Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sırasında katledilmişti.

Soruşturmada adım atılmadı, failler tespit edilmedi ve yargı önüne çıkarılmadı.

Diğer Haberler