BAROMUZ

"KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEYİCİ, ETKİN YASAL MEKANİZMALAR OLUŞTURULMALI VE İŞLETİLMELİDİR"

görüntülenme
16/02/2017

Baro Başkanımız Av Veli Küçük, iki yıl önce katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı unutmadı.

"KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEYİCİ, ETKİN YASAL MEKANİZMALAR OLUŞTURULMALI VE İŞLETİLMELİDİR"

11,02.2017

Adana Baro Başkanı Av.Veli Küçük, Çağ Üniversite öğrencisi olan Özgecan’ı, okulundan evine dönerken bindiği minübüs şöförü ve diğer saldırganlarca cinsiyetinden kaynaklı nedenle öldürülmesinin üzerinden tam iki yıl geçtiğini, ancak ne yakık ki erkeklerin son bir yılda; 261 kadın ve kız çocuğunu öldürdüğünü, 75 kadına tecavüz ettiğini; 119 kadını taciz ettiğini; 417 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğunu; 348 kadını da yaraladığını ifade etti.

Av. Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında; Kadına karşı şiddet bir insan hakkı ihlali olduğunu vurguladı.

Av. Küçük, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye de kadınlar açıkça cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa tabii tutulmakta, eğitim olanaklarından yoksun bırakılmakta, erken yaşta evlendirilmekte ve aile içi cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Çalışan kadınlar ucuz emek gücü olarak adeta köle gibi çalıştırılırken, devlet eliyle çıkarılmaya çalışılan yasalarla da tamamen çalışma hayatından uzaklaştırılmaları teşvik edilmektedir."

Kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, cinayet ve ayrımcılığın son bulması için tüm kurum ve yetkili makamda olanlara çağrıda bulunan Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "TBMM yi ve siyasi iktidarı, Anayasamızda da benimsenen kadın haklarının korunması için çekincesiz imzaladığımız Uluslararası Sözleşmeler de dikkate alınarak “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması “ ve “kadın cinayetlerinin önlenmesi “ “kadının insan haklarının sağlanması“ amacıyla etkili organları oluşturmaları ve işletmeleri yönünde göreve davet ediyoruz. Yine yetkili siyasi makamları “kadının cinsiyetine dayalı ayrımcı söylemleri kullanmamaları ve kadının bedeni üzerinden siyaset yapamamaları için hassasiyetle davranmaya davet ediyoruz.

Kadın cinayetleri, devlet tarafından kadına yönelik şiddeti engelleyici yasal mekanizmalar uygulanmadığı ve işletilmediği için artık politik yan taşımaktadır." dedi.

Av. Küçük açıklamasını "Davasına da katıldığımız, tüm duruşmalarını takip ederek, sanıkların en ağır cezayı almaları noktasında büyük mücadele verdiğimiz, günümüzde artık sembol hale gelen Özgecan Aslan ‘ı unutmadık, unutturmayacağız. Kendisini rahmetle anıyor, kadın cinayetlerini, kadına karşı şiddeti, tecavüzü, cinsel istismarı lanetliyor ve kınıyoruz." diyerek tamamladı.

Diğer Haberler