BAROMUZ

İZMİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97.YILINI KUTLUYORUZ

görüntülenme
27/09/2019

İZMİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97.YILINI KUTLUYORUZ

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“9 EYLÜL; MİSAK-I MİLLİNİN DÜNYAYA İLANIDIR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünde duygu ve düşüncelerini paylaştı.

9 Eylül'ün şanlı bir tarihe sahip olan ulusumuzun unutulmaz zaferlerinden birisi olduğunu belirtti.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Samsun’a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün kahraman ordumuzun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından işgalci kuvvetlere İzmir’de son darbeyi vurmasıyla sonuçlandığını ifade etti.

9 Eylül'ün alalade bir kurtuluş olmadığını, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu anlamına geldiğini vurguladı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Milli Mücadele'nin son aşaması sayılan ve İzmir'e, yani kurtuluşa giden yoldaki en önemli dönemeç olan “Büyük Taarruz '' sonrasında, 31 Ağustos günü, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa, şu tarihi emrini vermişti:

“Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, İleri!.. ''

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş ve kuruluşunda önemli bir yer tutan bu anlamlı günde ulusumuz bağımsızlığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Bugün bu zaferin haklı gururunu ve coşkusunu yaşamamız gerekirken ne yazık ki ülkemizin içinde bulunduğu terör, şiddet ve savaş sarmalının sebep olduğu büyük acıların üzüntüsünü yaşıyoruz.

Bu günler demokrasi ve adalet, birlik-beraberlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendireceğimiz günler olmalıdır. Bugün gelinen nokta da ne yazıktır ki; Cumhuriyetimiz her zamankinden daha fazla sahiplenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Yaşadığımız olumsuzlukları aşmanın birinci yolu, 9 Eylül ruhunu oluşturan birlik, dayanışma ve yurtseverlik bilincini unutmamak, unutturmamaktır.

Bu duygularla, zaferin müjdecisi, özgürlüğün simgesi, güzel İzmir’in kurtuluşunu coşkuyla, umutla kutluyor, bize bırakılmış büyük mirası koruma kararlılığımızı tekrarlayarak, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizi bu günlere ulaştıran tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi ve özlemle anıyorum"

Diğer Haberler