BAROMUZ

“İLİM VE İRFAN YUVALARINDA BU GÖRÜNTÜLER DOĞRU DEĞİLDİR”

görüntülenme
26/04/2017

ADANA BAROSUNDAN BORSA ANADOLU LİSESİNDE DÜZENLENEN KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİNE YÖNELİK AÇIKLAMA.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK:
“İLİM VE İRFAN YUVALARINDA BU GÖRÜNTÜLER DOĞRU DEĞİLDİR”

18.04.2017 (dün) tarihinde sosyal medyada paylaşılan ve ilimizde bulunan Borsa Anadolu Lisesinde yaşanan ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinliği olduğu iddia edilen törenlerin; gerek düzenleniş şeklinin ve gerekse sosyal medyaya yansıyan videolarının içeriklerinin kabulü mümkün değildir.

Kutlu doğum haftası etkinliği adı altında düzenlenen merasimlerde öğrencilerin tören boyunca ayakta bekletilmeleri yetmezmiş gibi, sanki tören camide yapılıyor muşçasına öğrenciler ayakta bekletilirken Kur’ an-ı Kerim okunması Mevlevi kıyafetleri içerisinde sema gösterilerinin yapılması asla doğru değildir.

Bilim ve eğitimin egemen olması gereken okullarda sırf siyasi iktidara şirin görünmek ve yaranabilmek için yapılan ve amacına uymayan bu törenler Cumhuriyet Türkiye’si ve laik devlet anlayışı ilkesi ile asla bağdaşmamaktadır.

Adeta orman haftası ya da Kızılay haftası düzenleniyormuşçasına öğrencilerin ayakta bekletildiği bu tören şekli, yer itibariyle doğru olmadığı gibi, Peygamberin hatırasına da saygısızlıktır.

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Türkiye’sini emanet ettiği gençlere hitaben şu sözlerini unutmamak gerekir: “Ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır..”

Okullar eğitim alanları, camiler ibadet alanlarıdır. İbadetin okullara, bilhassa öğrenciler ayakta bekletilerek girdirilmesi yanlıştır. İlim ve irfan yuvaları olan okullarda bu tür görüntüler asla doğru değildir.

Sorumluların tespit edilerek haklarında soruşturma yapılmasını beklemekteyiz. Konunun takipçisi olacağız.
Saygıyla sunarım.

Av. Veli Küçük
Adana Barosu Başkanı

Diğer Haberler