BAROMUZ

HİROŞİMA'DA ATOM BOMBASIYLA ÖLDÜRÜLEN 140 BİN İNSANI KATLİAMIN 73.YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
27/08/2018

HİROŞİMA'DA ATOM BOMBASIYLA ÖLDÜRÜLEN 140 BİN İNSANI KATLİAMIN 73.YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. KÜÇÜK:

"NÜKLEER SİLAHLANMA İNSANLIK İÇİN EN BÜYÜK TEHDİTTİR"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, ABD'nin dünyanın ilk atom bombasını Japonya'nın Hiroşima şehrine atmasının üstünden bugün itibarıyla 73 yıl geçmesine rağmen halen acılarının dinmediğini söyledi.

Av.Küçük, mesajında "ABD'nin 2. Dünya Savaşı'nda 6 Ağustos'ta Hiroşima'ya, 3 gün sonra da Nagazaki'ye atom bombası atmasının üzerinden geçen 73 yıl boyunca, nükleer silahlanma karşıtı girişimlere paralel olarak devletler, barışçıl kullanım amaçlı anlaşmalarla nükleer silahlanmayı dizginlemeye çalışmaktadırlar. Ne yazık ki nükleer silahlanma yarışı devam etmekte ve kaos içindeki dünyada nükleer silahlanma giderek daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.

Av. Küçük şöyle devam etti:
"Ne yazık ki ülkemizin içinde yer aldığı Ortadoğu bölgesi, enerji paylaşım savaşlarının olduğu kadar nükleer güç kavgasının da göbeğinde yer almaktadır. Tüm bu karmaşık güç dengeleri ve politik kavgaların arasında bilinen değişmez gerçek, canlıların var olabildiği tek bir dünya bulunduğudur. ABD'nin 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima'ya gönderdiği 'Küçük Oğlan' isimli atom bombasıyla çocuk, kadın on binlerce sivilin yok edildiği bir katliam yaşanmıştır. Şehrin yarısının bir anda yok olduğu bu patlamadan 3 gün sonra Nagazaki kenti hedef alınmıştır. Bugün Hiroşima ve Nagazaki katliamlarının 73. yılında nükleer silahlanmaya bir kez daha hayır diyoruz" şeklinde konuştu.

KIZ ÇOCUĞU

Kapıları çalan benim kapıları birer birer. 
Gözünüze görünemem göze görünmez ölüler. 
Hiroşima'da öleli oluyor bir on yıl kadar. 
Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.
Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu.
Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yok.
Şeker bile yiyemez ki kâat gibi yanan çocuk. 
Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver. Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler.

Diğer Haberler