BAROMUZ

HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR”

görüntülenme
26/12/2016

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Devrim Şehidi Mustafa Fehmi Kubilay'ın katledilişinin 86'ncı yılı dolayısıyla açıklama yaptı.
Av. KÜÇÜK: “HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Devrim Şehidi Mustafa Fehmi Kubilay'ın katledilişinin 86'ncı yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan tam 86 yıl önce bugün, 23 Aralık 1930 günü korkunç bir irtica olayına tanık olduğunu belirten Av. Küçük, yaptığı açıklamada, "O gün, Derviş Mehmet'in başında olduğu "şeriat" isteyen bir grup tarafından, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve olaylara müdahale etmek için gelen mahalle bekçisi Hasan ve Şevki katledildiler. Olay, Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica girişimidir, tarihe "Menemen Olayı" ve "Kubilay Olayı" olarak geçmiştir. Çok sonraları bu vahşet, onarılması olanaksız yaralar açtı. Yakın tarihimizde dini duyguların sömürülmesi sonucu Kahramanmaraş, Çorum ve 37 aydınımızın diri diri yakıldığı Sivas olaylarının yaşandığını da unutmamak gerekir. Türkiye, bu ve benzeri acı olaylardan ders almalıdır" dedi.

“HEDEFLERİNE ULAŞAMADILAR”

Her dönemde cumhuriyeti ve onun temelini oluşturan Türk devrimini sindiremeyen oluşumların ortaya çıktığını, ulusun kararlılığıyla bu oluşumların hiçbir zaman çirkin emellerine ulaşamadığını ifade eden Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 15 Temmuz darbe girişiminin de bunun en güzel örneği olduğunu ifade etti. Darbe girişiminin, Türk ordusu ve vatandaşın duyarlı davranışları sonucunda başarıya ulaşmadığını hatırlatan Av. Küçük, "Emperyalist devletlerin maşası konumunda ki gerici zihniyetin 15 Temmuz darbe girişiminde devletin kılcal damarlarına kadar sızdığı ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

"FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZDİR”

Türkiye Cumhuriyeti ve onun temel niteliklerini korumak uğruna canlarını feda eden tüm şehitleri rahmet, minnet ve şükranla andıklarını ifade eden Av. Küçük, sözlerine şöyle devam etti:
"Kutsal din duygularının siyasete ve ticarete alet edilmemesini, bu duyguların sömürülmesi ile yurttaşlar arasında çatışma ortamının doğmamasını dilememekteyiz. Siyasilerin görevi toplumu ayrıştırıp, kamplaştırarak bunlardan medet ummak değil, birleştirmek, kaynaştırmak ve farklılıklara da hoşgörü ile bakabilmeyi içine sindirebilmektir"

Bugün ülkemizde, Atatürk ve Devrimlerinin karalanmakta olduğunu ileri süren Av. Küçük, " "Milli İrade " denilerek ve halkımız aldatılarak okullara zorunlu din dersleri konulmakta, çağdaş ve uygar okullar kapatılarak yerlerine hafız okulları açılmakta, mezar taşlarını okuyamıyoruz denilerek Osmanlıca okullara ders olarak sokulmaya çalışılmaktadır.

Gelecek kuşakların ufkunu karartmaya çalışanlar, gelecek kuşakları dindar ve kindar yapmaya çalışanlar ayrıca Cumhuriyet tarihimizde görülmemiş yolsuzluklara, rüşvete bulaşmışlardır. Hukuk yok edilmiş, adalet yok edilmiş, lâiklik yalnızca yasalarda yazılı olarak kalmıştır. Siyasi iktidarı eleştirenler düşman, darbeci, terörist olarak görülmekte, hak arayanlar en ağır polis şiddeti ile karşı karşıya gelmektedirler. Çıkarılan ve çıkarılmak istenilen yasalarla hak ve özgürlükler sınırlanmakta, tam bir baskı düzeni yaratılmaya çalışılmaktadır.

Günümüzde de Atatürk Devrimcileri çeşitli biçimlerde şehit edilmişlerdir. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice Atatürk devrimcisinin, Sivas olaylarında da pek çok düşün ve sanat insanının şehit edilmelerinin, birbirinden bağımsız olduğunu düşünmek mümkün değildir" şeklinde konuştu

"AYDINLANMA UĞRUNA YİTİP GİTTİLER"

Av. Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:
"Kubilay ve arkadaşları, Cumhuriyet'in değerlerini ve kazanımlarını korurken şehit edilmişlerdir. Onlar, Cumhuriyet karanlıktan aydınlığa, dogmalardan, akılcılığa ve bilimselliğe, bağnazlıktan çağdaşlığa, imparatorluktan ulus devlete, kulluktan birey-yurttaşlığa geçişin simgesidir. Cumhuriyetimiz demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışını hakim kılar.
Ulusumuz bu kara günlerden kurtulacak, hak ettiği aydınlığa kavuşacaktır. Cumhuriyet uğruna, Türk Devrimi uğruna, aydınlanma uğruna yaşamını yitiren Kubilay ve arkadaşlarını saygı ile anıyoruz."

Diğer Haberler