BAROMUZ

GÖNÜLLERDE TAHT KURAN HALK OZANIMIZ AŞIK VEYSEL'İ ÖLÜMÜNÜN 44. YILINDA RAHMET, ÖZLEM VE SAYGIYLA ANIYORUZ

görüntülenme
31/03/2017

  GÖNÜLLERDE TAHT KURAN HALK OZANIMIZ AŞIK VEYSEL'İ ÖLÜMÜNÜN 44. YILINDA RAHMET, ÖZLEM VE SAYGIYLA ANIYORUZ.

 

Adana Barosu Başkanlığı, halk ozanımız Aşık Veysel’i 44.ölüm yıldönümünde unutmadı.

Aşık Veysel Şatıroğlu bir gönül insanıydı. Cumhuriyetimizin sevgi, birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik, toprak gibi bizi biz yapan kıymetleri bizlere sunan en önemli ozanımızdı.

Şiirlerinde, sevgiyi, saygıyı, iyiliği, dürüstlüğü, affediciliği ve çalışkanlığı öğütleyerek geniş kitleleri etkilemiş ve kendisine hayran kılmıştı. O aynı zamanda Anadolu'da birlik ve beraberliğin tesisi için gayret gösteren bir kanaat önderiydi.

Ulusumuzun sahip olduğu bütün güzellikleri şiirlerinde dile getirerek, gönüllerde taht kuran değerli ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu’nu, ölümünün 44. yılında rahmet, özlem ve saygıyla anıyoruz.

 

AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU

 

1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde doğan Aşık Veysel Şatıroğlu, yakalandığı çiçek hastalığı yüzünden 7 yaşında bir gözünü kaybetti.

 

Şatıroğlu, çok geçmeden diğer gözünü de kaybedince babası Karaca Ahmet, oyalanması için ona bir saz aldı. Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin adlı saz ustalarından ders alan Aşık Veysel’in Cumhuriyet’in 10. yılı için 1933’te yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı’ndaki başarısı dikkati çekti. Şiirlerinde daha çok yurt sevgisi, kardeşlik, birlik, dünyanın geçiciliği, ölüm, sevgi gibi temaları işleyen ve çeşitli köy enstitülerinde saz öğretmenliği yapan Aşık Veysel, iki kez evlendi. 2 erkek ve 4 kız babası olan ozan, 21 Mart 1973’de vefat etti.

 

 

Aldanma cahilin kuru lafına

Kültürsüz insanın külü yalandır

Hükmetse dünyanın her tarafına

Arzusu hedefi yolu yalandır

 

AŞIK VEYSEL SATIROĞLU

Diğer Haberler