BAROMUZ

“GERİCİ VE KARANLIK ZİHNİYET ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİR”

görüntülenme
07/02/2020

BARO BAŞKANIMIZ AV.VELİ KÜÇÜK;

“GERİCİ VE KARANLIK ZİHNİYET ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİR”

05.02.2020

Baromuz, Cumhurbaşkanı’nın Madımak katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın tahliyesine yönelik yaptığı yazılı açıklamada bu uygulama karanlık gerici zihniyeti yansıtanlara özel iltimas niteliğinde uygulana olmuştur ve “parti genel başkanı cumhurbaşkanından af ve himaye görmesi onu suçsuz kılmaz” denildi.

Cezaevlerinde çok sayıda ağır hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğu hatırlatılan açıklamada tahliyeye şu sözlerle tepki gösterildi:

“2 Temmuz 1993 günü bir etkinlik için Sivas'a giden ve Madımak Oteli'nde kalan yazar, şair, sanatçı ve fikir insanları ateşe verildi. O vahşi olayda 35 aydın, düşünür ve sanatçı insanımız diri diri yakıldı.

Bugün aradan geçen 27 yıl sonra Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte affedilen “dede” denilerek içinde yer aldığı katliam yumuşatılmak ve unutturulmak istenen Ahmet Turan Kılıç evine döndü.

Cumhurbaşkanı Madımak katliamından hüküm giyen bir suçluyu affetmesi üzerine, Sivas’ta öldürülen 35 sanatçıdan biri olan Adanalı halk ozanı Nesimi Çimen’in oğlu Mazlum Çimen de haklı olarak uygulamaya tepki gösterdi.

13 Mart 2012 tarihinde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğradığı belirtilerek bazı sanıklar hakkındaki dava düşürülmüştü.

Ve Cumhurbaşkanı o zaman şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun. Yıllar yılı içerde olan vatandaş, içlerinde kaçak olanlar vardı'

Aradan 27 yıl geçmesine rağmen tavizsiz bir devlet politikasıyla adalet alenen tecelli ettirilmemiştir.

Bir hukuk ve hak savunucusu olarak hasta bir mahkumun sağlık sorunları nedeniyle tahliye olmasında elbette behis yoktur ve her zaman bu halleri savunacağız. Ancak Cumhurbaşkanı'nın bu kararı karlısında cezaevlerinde kaç hasta mahkum var bilmiyoruz ama bakanlık bu sayıyı açıklamalı ve bu hastalarla ilgili de şeffaf bir çalışma yürütmelidir. İşte o zaman bu karar herkese eşit bir tavırla alınmış olabilecektir.

Dahası, Cumhurbaşkanı tarafından affedilen kişinin, çekmesi gereken cezası ulusal bir gösteriyle özgürlük olarak gözlerimizin önünde kendisine bahşediliyor. Devletten af ve himaye görmeleri onları hiç bir şekilde suçsuz kılmayacaktır.

Sivas'ta yaşananlar daha dün gibi aklımızda, yüreklerimizde ve affetmediğimiz vicdanlarımızdadır. Unutmadığımızı, unutmayacağımızı ifade ederken, bu uygulamayla Madımak’ın bir kez daha yakıldığını, insanların öldürüldüğünü hissediyoruz. Ve bizlerin "dede" olarak bildiği insanların ellerinde benzin bidonu değil, saz ve dillerinde söz vardır.

Katliamda hayatını kaybeden insanlarımızı bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz.”

Adana Barosu Başkanlığı

Mazlum Çimen’in 1993’ün 2 Temmuz’unda babasının öldüğünü haberlerden öğrendikten sonra yüreği dağlandı. Dünyası yıkılmıştı.

Yüreğinden babasına şu satırlar döküldü.

“Öyle ağırım ki kendime
Sen benden gittin gideli.
Terim küs olmuş tenime
Sen benden gittin gideli

Öyle bıkmışım ki kendimden
Kurudum düştüm dalımdan
Sanki ruhum çıktı canımdan
Sen benden gittin gideli.

Bir cefam vardı bin oldu
Aktı gözüm yaşı sel oldu.
Yaz baharım döndü kış oldu
Sen benden gittin gideli.”

Bu satırlar Mazlum Çimen’in yüreğinin sesiydi. Bir süre sonra bu şiiri besteledi. Türkü Edip Akbayram ile ünlendi.
Kısa sürede milyonların dilindeydi.

"Hafızası olmayan bir halkın geleceği de olmaz.”

Geleceğimiz için Sivas'ı unutma, unutturma

Diğer Haberler