BAROMUZ

GAZETECİ METİN GÖKTEPE'Yİ KATLEDİLİŞİNİN 22. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
08/01/2018

GAZETECİ METİN GÖKTEPE'Yİ KATLEDİLİŞİNİN 22. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 8 Ocak 1996’da gözaltındayken öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin 22’inci ölüm yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Av. Küçük, açıklamasnda şunları vurguladı: “Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe 8 Ocak 1996 günü Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini 'mutlaka ben izlemeliyim" diyerek gittiği haberde, gözaltındayken öldürüldü.

Cinayet kamuoyundan gizlenmeye çalışıldı.. Ortada bir gerçek vardı ki, gazeteci Metin Göktepe, görev yaparken gözaltına alınmış ve dövülerek öldürülmüştü. Bu melun cinayetin üstünden tam 22 yıl geçti ancak acısını hala yaşamaktayız.

Ne yazık ki, geçen 22 yıla rağmen gazeteciler üzerindeki baskı ve sansür ise artarak devam etmektedir…

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) 2017 yılı raporunda medya çalışanlarına yönelik saldırı ve tehdit olaylarının bu yıl içinde dikkat çekici biçimde arttığı ve 81 gazetecinin öldürüldüğünü açıklamıştır.

Güzel ülkemiz üzülerek belirtmek isterim ki, tutuklu 160 gazeteciyle "gazeteci hapishanesi"ne dönüşmüştür. Basın mensuplarını hedef alan bu çağ dışı anlayış sonucu gözaltılar, yeni davalar, hükümler, saldırı ve tehditler, ağırlaşan sansür halen devam etmektedir"

Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, gelişmesi halinde hem Cumhuriyetimizin hem demokrasimizin hem de hukukumuzun gelişmesine katkı koyacağını ifade eden Av. Küçük, "15 Temmuz darbe girişimiyle uygulanan Olağanüstü Hal (OHAL) yönetimi gazetecilik hakları ve temel hak ve özgürlüklerinin çiğnenmesi ve yargının keyfiyete teslim edilmesi nedeniyle Avrupa Birliği’yle ilişkiler de iyiden iyiye bozulmaktadır.

Gazetecilik mesleği çok zorlu süreçten geçmektedir. Ancak bu baskılar, ölümler kamuoyunun haber alma özgürlüğüne engel olamayacaktır.

Metin Göktepeler, Hrant Dinkler, Uğur Mumcular, Abdi İpekçiler, Ahmet Taner Kışlalılar düşünceleriyle bizleri aydınlatmaya devam edecektir. Biz Metin Göktepe'nin anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. ‘Özgür basın susturulamaz’ diyoruz!. Kamuoyuna saygıyla sunarım."

METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel

Diğer Haberler