BAROMUZ

GAZETECİ HRANT DİNK'İ KATLEDİLİŞİNİN 12. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
21/01/2019

GAZETECİ HRANT DİNK'İ KATLEDİLİŞİNİN 12. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ.

Gazeteci, barış insanı, Agos Gazetesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden tam 12 yıl geçti.

Ülkemizde doğmuş, büyümüş ve yaşamış Ermeni kökenli farklı bir gazeteci ve aydın bir kişilikti Hrant Dink.

Ancak, etnik ve dini aidiyeti, siyasal kimliği hedef alan nefret söylemleriyle ve ne yazık ki bir çocuk eliyle organize bir şekilde katledildi.

Olayın en vahim yanı ise bugün 4 tutuklunun kaldığı 85 sanıklı cinayet davası ne adaleti ne de gerçeği ortaya çıkardı. Bu dava, ne yazık ki etkili soruşturmanın yapılmadığı bir dosya olarak kayıtlara geçmiştir.

Hrant son yazısında; "Tıpkı bir güvercin gibiyim...
Onun kadar sağıma soluma, önüme arkama göz takmış durumdayım.
Başım onunki kadar hareketli... Ve anında dönecek denli de süratli. Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim, ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz.
Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler.
Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce." demişti.

Dink, bu satırların yayımlanmasından 9 gün sonra kurucusu ve genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin yakınındaki bir bankadan çıktıktan sonra Halaskargazi Caddesi'nde Ogün Samast tarafından 3 kurşunla vurularak katledildi.

Onun bu duyguları ve sözleri ülkemizde yaşayan azınlıkların ve farklı kültüre sahip yurttaşlarımızın yaşadıkları olumsuz ruh halini ortaya koymaktadır.

Kamu görevlileri, yetkililer almış oldukları istihbari bilgileri zamanında kullanmış ve önlem almış olsalardı, bugün belki de Hrant Dink aramızda olacaktı.

Türkiye'de cezasızlığın yıllardan beri çok büyük bir sorun olduğu ortadadır.

Cezasızlık son buluna kadar, Hrant Dinki'i, Metin Göktepe'yi, Uğur Mumcu'yu, Tahir Elçi'yi, Berkin Elvan'ı, Ali İsmail'i, daha. nicelerini unutmayacağız!

“Ben üç dil biliyorum. Ermenice , Kürtçe ve Türkçe. Benim içimde bu üç dil hiç kavga etmiyorlar , barış içinde yaşıyorlar!"

Saygıyla sunarız.

ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI

Diğer Haberler