BAROMUZ

''EMRİ VERENLER DE YARGILANMALI...''

görüntülenme
09/12/2016

Berkin Elvan İddianamesi 1270 gün sonra tamamlandı.
Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük:

''EMRİ VERENLER DE YARGILANMALI...''

İstanbul Okmeydanı’ndaki Gezi Parkı protestoları esnasında 16 Haziran 2013 günü polise ait göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine, 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan ile ilgili soruşturma tamamlandı.
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaptığı yazılı açıklamada,  “Emri verenler de yargılanmalı” dedi.

İddianamede olay ile ilgili tek bir polise dava açıldığını, davanın da “kasten öldürmek” değil “olası kastla öldürmek” suçundan açıldığının, bunun da hapis cezasını 20 yıla kadar düşürdüğünü ifade eden Av. Küçük,  “İddianamede polis F.D.’nin ZET silahını (gaz fişeği atan silah) kullandığı, bu silahtan çıkan gaz kapsülünün Berkin Elvan’ı vurduğu belirtilerek “olası kastla öldürmekten” yargılanması talep ediliyor.

Berkin Elvan’ın vurulması sırasında olay yerinde amir konumunda bulunan E.H. hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Soruşturma sonucunda da tetiği çektiği ileri sürülen polis dışında, soruşturulan 42 şüpheli hakkında takipsizlik verildi.

Polisin orantısız güç kullanarak müdahalesiyle 16 Haziran 2013 tarihinde göstericiler ve insanlar hedef gözetilerek gaz fişeklerinin kullanılması sonrası 14 yaşındaki Berkin Elvan başından yaralanmış ve uzun süre komada kaldıktan sonra vefat etmişti. Polise “nasıl bu kadar sabrediyorlar anlamıyorum”, “polisimizi yedirtmeyiz”, “ saldırı emrini ben verdim” gibi beyanlarla göstericilere karşı orantısız müdahaleyi resmi ve en üst düzey devlet görevlisi olarak adeta talimat olarak veren zihniyet bu ölümden bizzat sorumludur” diye konuştu.

Av. Küçük, “Bu beyanları doğrudan talimat olarak kabul ederek, adeta görevden vazife çıkartarak emrindeki polislere göstericilere ölümüne ve çok sert müdahale etmeleri yönünde talimat veren amirlerin, polis şeflerinin, müdürlerin ve açıkça yasaya aykırı bu emri uygulayarak birçok yurttaşımızın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet veren kolluk güçlerinin gerekli cezaları almaları toplum vicdanı ve adaletin yerini bulması için elzemdir. " dedi.

 

İDDİANAMEDE NE VAR?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu savcılarından İsa Dalgıç’ın hazırladığı iddianamede, tek sanık olarak gösterilen polis memuru F.D.’nin "olası kastla öldürme" suçundan yargılanması isteniyor.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 11 sayfalık iddianamede, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan müşteki sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, bilirkişi ve Adli Tıp Kurumundan alınan raporlar ile tanık ve müşteki beyanlarına da yer verildi.

İddianamede, polislerin “mukavemette bulunan” eylemcilere müdahale ettiği, bu sırada kafasına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan'ın yaralanarak, hastaneye kaldırıldığı ve tedavi gördüğü sırada hayatını kaybettiği anlatıldı.

GAZ FİŞEĞİ ATIP ATMADIĞINI HATIRLAMIYOR

İddianamede sanık olarak yer alan polis F.D. ifadesinde, “olay tarihinde Okmeydanı'da görevlendirildiklerini, yolu trafiğe kapatan eylemcilere müdahale ettiklerini, daha sonra ara sokaklara kaçarak yeniden toplanan grupların kendilerine mukavemette bulunduğunu” anlattı.
Olay sırasında ZET silahı (gaz fişeği atan silah) kullanıp kullanmadığını ise hatırlamadığını söylüyor.
Alınan ifadeler ve raporlar ışığında tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde Berkin Elvan'ın başına gaz fişeği atan şahsın şüpheli polis memuru F.D. olduğunun tespit edildiği aktarılan iddianamede, şüphelinin “olası kastla öldürme” suçundan yargılanması istendi.
İddianame kabul edilirse polis memuru F.D. önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Anayasa ile teminat altına alınan, daha evvelden herhangi bir izne gerek olmaksızın yapılması gereken her türlü gösteri, yürüyüş, barışçıl eylem çerçevesindeki Gezi Parkı protestoları esnasında güvenlik güçleri tarafından göstericilere yönelik sert ve orantısız güç kullanılarak yapılan müdahaleler sonrasında biri polis memuru olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi de kör olmuştu. Çıkan olaylarda 130 bin biber gazı kapsülü kullanılırken, bu oran 14 Avrupa ülkesinin bir yılda kullandığı biber gazının iki katına denk gelmiştir. Olaylarda 7 bin yurttaşımız da çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Soruşturma altı savcı değiştirdi. Dosyanın son olarak devredildiği savcı Bildirici, o dönem olay yerinde görev yapan İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı birçok polis memurunun ifadesini aldı. Olay yerine yakın özel poliklinikte çalışan bir diş hekimi ile asistanının tanık olarak ifadesine 20 Mart 2014'te başvuran savcı Bildirici, Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan'ı da 26 Mart 2014'te dinledi.

OLAYI SORUŞTURAN 5. SAVCI ŞEHİT OLMUŞTU

Berkin Elvan'ın yaralanmasından sonra başlatılan soruşturmayı ilk olarak savcı Adnan Çimen, sonra Abdullah Yıldırım ve Faruk Bildirici soruşturmayı yürüttü. Savcı Bildirici Antalya'ya atanınca, dosya yeni savcısı belirlenene kadar zorunlu işlemlerin yapılması için yine Memur Suçları Bürosu'nun bir diğer savcısı Seyfettin Atıcı'ya verildi. Savcı Atıcı, dosyanın yeni savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın belirlenmesine kadar sadece zorunlu işlemleri yaptı. Berkin Elvan soruşturmasının beşinci Savcısı Mehmet Selim Kiraz oldu.

 

Diğer Haberler