BAROMUZ

“EMEĞİ VE ALINTERİNİ KORUMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR”

görüntülenme
06/05/2019

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“EMEĞİ VE ALINTERİNİ KORUMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle günün anlam ve önemine dair bir kutlama mesajı paylaştı.

1 Mayıs’ın birliğin, dayanışmanın ve haksızlıklara karşı mücadelenin doğum günü olduğunu belirten Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, ülkemizde ise 2009 yılından bu yana TBMM’de kabul edilen yasa ile resmi bayram ilan edilmesine rağmen bu günün davetsiz misafir gibi görüldüğünü ifade etti.

“DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Tüm olumsuzluklara rağmen hak, hukuk, adalet ve demokrasimizin savunucuları olmaya devam edeceklerini belirten Başkanımız Av. Veli Küçük’ün 1 Mayıs mesajının tamamı şu şekilde; 
“1 Mayıs; dünya çapında kutlanan emeğin, alınterini, birliğin, dayanışmanın ve haksızlıklarla mücadelenin doğum günüdür. Tarih boyunca işçilerin-emekçilerin insan gibi yaşama ve insan gibi çalışma talepleri emek istismarcıları tarafından bastırılmış, karşı koyulmuş ve adeta her köşe başı tutularak köleliğe mahkûm edilmek istenmiştir.

Her şeye rağmen bugünkü bazı kazanımlar, 1856 ve 1 Mayıs 1886 da sömürüye karşı köleliğe karşı siyah işçilerin, beyaz işçilerin birlikte yürüdüğü ve direndiği, önyargı duvarlarını yıktığı o birlik ve dayanışma ruhuna borçluyuz. Bugün 8 saatlik insani çalışma süresi dahi bu birliğin ve dayanışma ruhunun bir kazanımıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; ülke ekonomisinden her kesimin adil ve hakkaniyete uygun pay alabilmesini, refah seviyesinin gelişmiş ülkeler seviyesine gelebilmesini beklemekteyiz. Toplumun her kesimine hizmet sunan emekçi kardeşlerimizin bu özel gününü kutlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün anlamına yakışır bir şekilde, dostluk ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olmasını temenni ederim.

Biz de demokrasiye görüldüğü her yerde sahip çıkmak ve onu yaşatmak için varız. Her şeye rağmen; Haksızlığın, eşitsizliğin, adaletsizliğin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, güneşli, eşit ve güzel bir dünya göreceğimiz günlerin umuduyla, tüm yurttaşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarım.”

Diğer Haberler