BAROMUZ

DURUŞMA 6 TEMMUZ’A ERTELENİRKEN AİLENİN ACISI BÜYÜYOR..

görüntülenme
10/04/2017

POLİSİN GAZ KAPSÜLÜ İLE ÖLDÜRÜLEN BERKİN ELVAN’IN 3 YIL SONRA İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ.

DURUŞMA 6 TEMMUZ’A ERTELENİRKEN

AİLENİN ACISI BÜYÜYOR..

07.04.2017

Gezi direnişi günlerinde Okmeydanı'nda evden ekmek almaya çıktığı sırada kafasından gaz kapsülü ile vurulan ve yoğun bakıma kaldırılmasından 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın davası dün görüldü.  Duruşma, 6 Temmuz’a ertelendi.

Davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 17’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan sanık polis duruşmaya gelmedi. Van 2. Suh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma salonundan SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile katıldı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu savcılarından İsa Dalgıç’ın hazırladığı iddianamede, tek sanık olarak gösterilen polis memuru F.D.’nin “olası kastla öldürme” suçundan yargılanması istendi.

BAROLARIN KATILMA TALEBİNE RET

Duruşmada Sami Elvan, Gülsüm Elvan ve kardeşleri Özge ile Gamze Elvan, sanıktan şikayetçi olduklarını dile getirdi. Ardından Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ile Aydın Barosu, Antalya Barosu, Manisa Barosu, Balıkesir Barosu, İzmir Barosu, İstanbul Barosu, Diyarbakır Barosu ve Van Barosu duruşmaya katılma talebinde bulundu.

Sanık müdafileri ise baroların davaya katılma taleplerinin reddini istedi. Savcı sunduğu mütalaada baroların suçtan zarar görmediğini iddia ederek, katılma taleplerinin reddini, ailenin ise duruşmaya katılma taleplerinin kabulünü istedi. Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Berkin Elvan’ın ailesinin doğrudan suçtan zarar görmesinden kaynaklı oy birliği ile duruşmaya katılmasına, baroların katılma talebini ise suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesi ile reddedilmesine oy birliği ile karar verdi.

SANIK TAKMA BIYIK MI TAKIYOR?

Elvan ailesi avukatlarından Can Atalay, duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılan sanık polisin gözlüklü ve bıyıklı görüntüsüne dikkat çekerek, “Sanığın takma materyaller takıp takmadığı konusunda mahkemenin tespit yapması gerekir” dedi. Elvan ailesi avukatları, sanık polis Fatih Dalgalı’nın SEGBİS’le duruşmaya katılmasınının adil yargılama açısından yeterli olmayacağına dikkat çekerek, sanığın İstanbul’a getirilmesini talep etti. Sanık polisin  avukatı Derya Koyuncu ise “güvenlik” gerekçesiyle müvekkilinin İstanbul’a getirilmesinin doğru olmadığını söyledi. Koyuncu, sanığın takma bıyık ve gözlük taktığı iddialarına da “Bu yapılan ithamdır, müvekkilimi sahtekarlıkla suçluyorlar” dedi.

Öte yandan Cumhuriyet’te yer alan habere göre, davada, TRT’nin Berkin Elvan’ın vurulma anına ait görüntüleri yeterli personel olmadığı gerekçesiyle inceleme talebini reddettiği ortaya çıktı.

TÜBİTAK’a görüntü iyileştirilmesine dair müzekkerenin beklenmesine de karar verildi.

“HUKUK BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAK”

Av. Küçük, “Olayın meydana geldiği tarihten itibaren yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen nihayet bir duruşma görülebildi. Ancak 3 ay sonrasına bırakılması  ülkemizin hukuk ve yargı sisteminin yavaşlığını, ağırlığını, olaya ve kişiye göre hareket edildiğini göstermektedir. Gecikmiş adalet adalet değildir. Bilhassa toplumda infial ve derin üzüntü yaratan bu olayda bu kadar gecikilmesi asla kabul edilemez. Berkin Elvan’ın ailesinin durumu da göz önüne alınıp daha fazla onları ve toplumun vicdanı sızlatılmadan bir an evvel karar verilmelidir. Ayrıca dönemin yetkililerin en üst ağızdan polise en ağır müdahaleyi yapmak üzere yetkiyi kendilerinin verdiklerini söyleyenlerin, bu kanunsuz ve hukuksuz emri uygulayarak insanları öldürenler, amirler ve polis memurlarının soruşturulmama, etkin bir soruşturma yapılmaması, sadece tek bir polis memuru üzerinden gidilmesi asıl faillerin sorumluluklarını hiçbir zaman sona erdirmeyecektir. Adalet er yada geç bir gün mutlaka tecelli edecektir, buna olan inancım tamdır. Hukuk bir gün herkese lazım olacaktır.” dedi.

 

Av. Veli Küçük sözlerini “Çocuklarımızın, gençlerimizin öldürülmediği, annelerin ağlamadığı, hukuk devletinin ve demokrasinin siyasi iktidarlar, kamu görevlileri tarafından içselleştirildiği ve işletildiği bir ülke özlemiyle; Berkin çocuğumuzu rahmet, özlem ve sevgiyle anıyorum” diyerek tamamladı.

16 KİLOYA KADAR DÜŞMÜŞTÜ

Gezi olayları sırasında 16 Haziran 2013 tarihinde Berkin Elvan, polisler tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanmıştı. Ailesi olayın Berkin Elvan’ın ekmek almaya giderken yaşandığını söylemişti. 269 gün boyunca komada kalan Elvan, 11 Mart 2014’te 16 kilo olarak yaşamını yitirmişti.

SALON GAZDAN ETKİLENDİ

Berkin’le ilgili dava sürerken, salondakilerin öksürdüğü öğrenildi. Çağlayan Adliyesi’ndeki Adalet Nöbeti’ne yönelik saldırıda kullanılan gazın salona girmiş olabileceği belirtildi.

Ara verilen duruşma yeniden başladı. Sanık F.D.’nin savunmasına geçildi. Birgün’de yer alan habere göre, sanık, 25-26 saat görev yaptığını ve üzerinden 4 yıl geçtiği için çok fazla bir şey hatırlamadığını savundu. Sanık, “Kağıt üzerinde gaz tüfeği kullanıcısıyım ama o gün kullandım mı hatırlamıyorum” ifadesini kullandı. Hakim’in “15 Haziran gecesi Zed (gaz tüfeği) kullandın mı?” sorusuna yanıt veren sanık, “O gece 4-5 kişide ZED tüfeği vardı. Ben net olarak hatırlamıyorum” dedi. Sanık o gece görevli olanları da hatırlamadığını savundu. Hakim’in “Görüntüleri izledin mi? O sen değil misin?” sorusuna da yanıt veren sanık, “İzledim ama anlaşılmıyor hepimizin üzerinde aynı giysiler, maskeler var” dedi.

 

GÜLSÜM ELVAN FENALAŞTI

 

Sanığın ardından, Berkin’in annesi Gülsüm Elvan o günü anlatmaya başladı. Elvan, “O hafta oğlumun mezuniyeti vardı. Berkin ve büyük kızımla birlikte alış verişe gittik. Ben Pazar’a gittim. Berkin benden para istedi. Mezuniyette şaka yapacaklarmış kız kaçıran alacakmış, 5TL verdim. Yemekten sonra yedi gibi yürüyüş başladı Berkin de biz de gittik. Ayağımı incitmiştim ayağımda terlikle çıkıp Berkin’i aradım. Oğlumu bulduğumda takıldı bana, ‘Sen bu ayakla niye çıktın’ diye, güle oynaya yürüdük. Ben eve ayakkabımı giymeye gittim. Gazi’den gelenler oldu. E-5’in karşısında gaz atmaya başladı polis. Abim, Berkin’i de alıp eve getirdi, eşim de evdeydi. Balkondan camdan olayları seyrediyoruz. Ne yalan söyleyeyim tanıdık varsa içeri alacağım yardıma… Dışarısı gaz içinde.

Hem vurdunuz hemde yetmiyormuş gibi götürmeme izin vermediniz. Utanın kendinizden katiller. O çocuğu yakalayıp getirecektin. Devlet bana ceza verecekti. Bunu yapamadınız mı? Çocuk katillerisiniz. Ben çocuğumu ekmek almaya gönderdim sizin yüzünüzden çocuğum öldü. Hepiniz çocuk katilisiniz. Siz bu yargıları yapmadığınız sürece daha çok katiller olacak. Bu mu sizin vicdanınız. Emri veren katil Cumhurbaşkanı olmuş. Benim çocuğumu Recep Tayyip Erdoğan öldürdü. Çocuklarımın can güvenliği yok. Ne istiyorsunuz benden yetmedi mi? Benim çocuğumun saçının teline zarar gelirse hükümeti suçlu tutarım”

‘OĞLUMU TERÖRİZE ETMELERİNİ KABUL ETMİYORUM’

Anne Elvan konuşurken fenalaştı. Duruşmaya ara verildi. Aranın ardından konuşan Elvan’ın babası Sami Elvan;”Ben de eşim de tekstil işçisiyiz. O gün uyuyordum. Kızım geldi Berkin’in kafası kırılmış dedi. Kendime konduramadım. Küçük bir şey var sandım. Daha uzaktaki hastaneye gittik. Kimse bize bilgi vermedi. Oğlumu vuran polis bellidir. Görüntüler çok açık. Benim oğlum küçücük çocuktu. Onu terörize etmelerini kabul etmiyorum” dedi. Daha sonra konuşan Gamze Elvan ise;” Polisler beni tehdit ediyor. Kardeşin gibi tüm teröristleri temizleyeceğiz dediler. Beni mahalleli kurtardı” şeklinde konuştu.

 

DURUŞMA 6 TEMMUZ’A ERTELENDİ

 

TÜBİTAK’a görüntü iyileştirilmesine dair müzekkerenin beklenmesine de karar verildi. Duruşma, 6 Temmuz’a ertelendi. Mahkeme heyeti ara kararında, sanığın tutuklanmasına ilişkin talebi dosyadaki delil durumu, sanığın duruşmaları takip etmiş olması, yaptığı görev itibariyle kaçma şüphesinin bulunmaması dikkate alınarak yerinde görülmediğinden reddine karar verdi. Heyet, sanığın Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek bıyığı ve saçıyla ilgili rapor aldırılması yönündeki talepleri de dosyada fotoğrafların bulunması, görüntü kayıtları, sanığın görüntü kayıtlarının yeniden aldırılmasına ilişkin hususlar dikkate alınarak reddine hükmetti.

Diğer Haberler