BAROMUZ

BÜYÜK HALK OZANIMIZ AŞIK VEYSEL'İ VEFATININ 47. YILINDA RAHMET, SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

görüntülenme
17/04/2020

BÜYÜK HALK OZANIMIZ AŞIK VEYSEL'İ VEFATININ 47. YILINDA RAHMET, SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

Büyük halk ozanımız Aşık Veysel’i vefatının 47. yılında rahmet, saygı ve özlem anıyoruz.

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli halk ozanlarından olan Aşık Veysel Şatıroğlu bir gönül insanıydı. Cumhuriyetimizin sevgi, birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik, toprak gibi bizi biz yapan kıymetleri bizlere sunan en önemli ozanımızdı.

Şiirlerinde, sevgiyi, saygıyı, iyiliği, dürüstlüğü, affediciliği ve çalışkanlığı öğütleyerek geniş kitleleri etkilemiş ve kendisine hayran kılmıştı. O aynı zamanda Anadolu'da birlik ve beraberliğin tesisi için gayret gösteren bir kanaat önderiydi.

Ulusumuzun sahip olduğu bütün güzellikleri şiirlerinde dile getirerek, gönüllerde taht kuran değerli ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu’nu, vefatının 47. yılında rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz.

AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU
1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde doğan Aşık Veysel Şatıroğlu, yakalandığı çiçek hastalığı yüzünden 7 yaşında bir gözünü kaybetti. Şatıroğlu, çok geçmeden diğer gözünü de kaybedince babası Karaca Ahmet, oyalanması için ona bir saz aldı. Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin adlı saz ustalarından ders alan Aşık Veysel’in Cumhuriyet’in 10. yılı için 1933’te yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı’ndaki başarısı dikkati çekti. Şiirlerinde daha çok yurt sevgisi, kardeşlik, birlik, dünyanın geçiciliği, ölüm, sevgi gibi temaları işleyen ve çeşitli köy enstitülerinde saz öğretmenliği yapan Aşık Veysel, iki kez evlendi. 2 erkek ve 4 kız babası olan ozan, 21 Mart 1973’de vefat etti.

Aldanma cahilin kuru lafına
Kültürsüz insanın külü yalandır
Hükmetse dünyanın her tarafına
Arzusu hedefi yolu yalandır
AŞIK VEYSEL SATIROĞLU

Diğer Haberler