BAROMUZ

“BU OLAY YAŞAM HAKKI İHLALİ VE YARGISIZ İNFAZDIR” 28

görüntülenme
31/03/2017

ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ KEMAL KURKUT’UN NEVRUZ KUTLAMALARINDA DİYARBAKIR’DA KOLLUK GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ.

ADANA BAROSU BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK:
“BU OLAY YAŞAM HAKKI İHLALİ VE YARGISIZ İNFAZDIR”

28.03.2017

Adana Baro Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Malatya İnönü Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğrencisi 23 yaşındaki Kemal Kurkut’un, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarının yapıldığı alanın giriş noktalarından olan Evrim Alataş Caddesi üzerindeki polis kontrol noktasında polisler tarafından açılan ateş sonucu vurularak hayatını kaybetmesine tepki gösterdi.

Av. Küçük, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. 
Diyarbakır Valiliği olayla ilgili ilk gün yaptığı açıklamada, Kemal Kurkut’un ‘canlı bomba olma ihtimali sebebiyle’ polisler tarafından müdahalede bulunulduğunu belirttiğini ifade eden Av. Küçük, “Ancak olaya ilişkin basın-yayın organlarında yer alan görüntülere göre elinde sadece bıçak bulunan Kemal Kurkut, yarı çıplak bir vaziyette sırtı polislere dönük bir şekilde miting alanına doğru koşmakta iken kimi polisler havaya ateş açarken, kimi polisler de direkt Kemal Kurkut’u hedef alarak ateş açmışlardır. Bir polis amirinin ‘Ateş Açmayın’ uyarısına rağmen açılan ateş sonucu Kemal Kurkut sırtından vurulmuştur” dedi.

 

“HAK VE ÖZGÜRLÜKTEN BAHSEDİLEMEZ”

“Kamu görevlilerinin, kolluk güçlerinin tamamen hukuksuz, orantısız ve ölçüsüz silah/güç kullanımı neticesinde Kemal Kurkut’un en temel haklardan olan yaşam hakkı ihlal edilmiştir” diyen Av. Küçük, “Bu yapılan yaşam hakkı ihlali ve düpedüz yargısız infazdır. Basına yansıyan görüntülere bakıldığında elinde bıçak olduğu anlaşılan Kemal Kurkut neden vurulmuştur? Öldürmeden etkisiz hale getirme imkanı var iken sert ve öldürücü müdahale asla kabul edilemez. Siyasi iktidarın sert müdahale talimatlarına ve özendirmelerine göre hareket eden kolluk güçlerinin bu uygulamaları, insan hakları temelinden uzaklaşılarak, yargısız infazlara yol açmaktadır. Yaşam hakkı ihlaline sebebiyet veren sorumluların bir an önce tespit edilerek açığa alınmaları ve tutuklanmaları gerekmektedir. Adana Barosu, bu vahim ve ürkütücü insan hakkı ihlalinin ve yürütülecek soruşturmanın takipçisi olacaktır” diye konuştu.

Av. Küçük, işlenen hak ihlallerine karşı cezasızlık ve sorumsuzluk hallerinde hukuksuzluğun ve şiddetin meşrulaştığı kolluk modelinin oluşacağını ifade etti.

Av. Küçük, “Hukuksuz kolluk müdahalesi ve devlet eliyle yaratılan terör sonucu Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Nihat Kazanhan, Berkin Elvan ve daha nice gençlerimiz yaşamını kaybetti, bugün de aynı uygulama Kemal Kurkut’un öldürülmesinde yaşanmıştır. Bu ülkenin ve toprakların evlatları, masum gençleri ve çocukları öldürülürken geride gözü yaşlı analar kalıyor. Ve ne yazık ki, ülkemiz Cumhuriyetin 93 yıllık kazanımlarını, hukuk devleti ilkesini yavaş yavaş yitiriyor” diye konuştu.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, sözlerine, duygusal kopuşun en somut iki örneği; ''Ölümlerden ölüm beğenin.'' Algısının toplumda oluşmasıdır. Aynı zamanda toplumsal kutuplaşma öyle bir noktaya gelmiş ki artık; Bu vahim kamplaşma aklıma İsmet Özel'in bu meseleyi en güzel özetleyen şu dizelerini getiriyor: 
''İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır'' diyerek son verdi.

 

Diğer Haberler